عایق صوتی دستشویی

عایق صوتی دستشویی


عایق‌کاری محیط دستشویی

در حالت کلی، می‌ توان پروسه عایق‌ کاری را از زمان ساخت و ساز شروع کرده و در صورت لزوم، پس از تحویل ساختمان تکمیل‌ شده نیز به عایق‌ کاری محیط‌ ها پرداخت. درگزینه اول، نیازی به کار اضافی نیست، ولی در گزینه دوم، شما لازم است خود شما عمل عایق‌ کاری را انجام دهید. در ادامه ایم بخش از مقاله عایق صوتی دستشوئی، عایق‌ کاری صوتی سرویس بهداشتی را به صورت جداگانه در دو قسمت درب و دیوار مورد بررسی قرار می‌ دهیم. با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.

عایق و درب ضد صدا دستشویی

یکی از مکان‌ هایی که احتمال ورود و خروج صدا وجود دارد، درب سرویس بهداشتی می باشد. در بازار، در هایی با ویژگی ضد صدا وجود دارند. این در ها را می‌ توانید برای فضا هایی چون حمام و توالت آپارتمان محل سکونت یا محیط کاری خود نیز استفاده نمائید. علاوه بر درب‌ ها، چارچوب درب هم مهم است. حتی اگر درب ضد صدا را نیز خریداری کنید، ولی درز های چارچوب را به درستی عایق نسازید، خاصیت عایق صوتی هم کارایی نخواهد داشت. البته اگر به دنبال عایق صوتی با کیفیت هستید و قصد ندارید هزینه‌ ای برای خرید درب جدید پرداخت کنید، می‌توانید از پوشش‌های عایق مانند پرده‌های آکوستیک استفاده کنید.

عایق های صوتی درب به منظور عایق صوتی دستشویی، که به آسانی هم بتوانید آن‌ ها را نصب نمائید، در بازار هستند. چگونگی کار با بیشتر این عایق‌ ها خیلی ساده بوده و تنها می بایست روکش پشت آن‌ ها را جدا نمائید. پشت این عایق‌ ها به صورت چسب بوده و می‌ توانید آن را روی در نصب نمائید.

تعدادی از عایق‌ هایی که می‌ توانید به منظور رفع صدای دستشویی از آن‌ ها استفاده نمائید، به شرح زیر است:

عایق پشم سنگ

این ورق‌ها جاذب صدای خیلی خوبی هستند، ولی در صورتی که از آن‌ها استفاده می‌کنید، باید روی آن‌ها را هم بپوشانید تا در صورت تماس با در، اذیت نشوید.

عایق صوتی پشم سنگ
عایق صوتی پشم سنگ

فوم ضد صدا درب

 این عایق‌ها، معمولا به صورت تو کار برای جلوگیری از تولید صدا در توالت استفاده می‌شوند. استفاده از آن‌ها برای عایق‌کاری صوتی درب‌های دو لایه رواج زیادی دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره عایق‌های فومی می توانید مقاله آشنایی با عایق فوم گلاس و کاربرد‌‌های آن را مطالعه نمایید

عایق چرمی

 این عایق، از لحاظ فنی عملکرد نسبتا ضعیفی دارد و معمولا به صورت ترکیبی با سایر عایق‌ها برای عایق صوتی دستشویی استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از عایق چرمی، برای روکوب درب رواج زیادی دارد و می‌تواند با ترکیب دیگر عایق‌ها، عملکرد عایق صوتی را تا حد قابل توجهی افزایش دهد.

عایق سربی

 این ماده که وزن نسبتا سبکی هم دارد، انعطاف بالایی دارد. استفاده از این عایق سبب می‌شود تا از ارتعاشات صدا هم جلوگیری شود و مقداری از آن، جذب عایق شود. این موضوع سبب می‌شود تا از عبور صدا جلوگیری کند.

عایق کامپوزیت

 این عایق، معمولا خودش برای تولید درب‌های ضد صدا استفاده می‌شود. درب‌هایی که با استفاده از این چوب ساخته شده‌اند، نیاز به عایق دیگری ندارند.

انواع درب دستشویی ضد صدا

در حالت کلی می‌ توان درب‌ های ضد صدایی که در بازار وجود دارد و برای پیشگیری از صدای دستشویی استفاده می شود را به دو دسته تقسیم نمود:

درب ضد صدا بدون هسته

این نوع از درب‌ ها جهت انجام عایق صوتی دستشویی، بدون عایق ساخته شده‌ اند. در فرایند ساخت آن‌ ها از دو لایه چوب که با فاصله از یکدیگر قرار گرفته‌ اند، استفاده می‌ گردد. این درب‌ ها، عایق صوتی خیلی مناسبی برای دستشویی نیستند.

درب ضد صدا دارای هسته

در درون این گروه از درب عایق صدا توالت جهت انجام عایق صوتی دستشویی، با مواد عایق انباشته می شود. این گروه از عایق‌ ها می‌ توانند از هر جنسی، همچون پلی‌ اورتان، فوم اسفنجی یا فوم الاستومری باشند. وزن این درب‌ ها، در مقایسه با انواع بدون هسته‌ ی آن ها بیشتر می باشد.

عایق صوتی دیوار دستشویی

عایق صوتی دیوار دستشویی

در پروسه عایق صوتی توالت علاوه بر عایق صوتی درب سرویس بهداشتی می بایست به دیوار ها نیز توجه نمائید. البته دیوار های سرویس بهداشتی، به مدل خاصی از عایق ها نیاز ندارند و از همان عایق‌ های دیوار مشترک برای آن نیز استفاده می‌ گردد. عایق‌ های صوتی در جهت عایق صوتی دستشویی این دیوار ها هستند، یا به صورت تو کار، درون دیوار کار شده است و بعد روی آن لایه‌ای از مصالح قرار گرفته و ظاهر دیوار را تشکیل داده است، یا این که لازم است آن‌ ها را پس از تولید، روی دیوار نصب نمود.

در حالت بعدی، باید خودتان اقدام نمائید. خبر خوب این که بر خلاف عایق صنعتی و بعضی از عایق‌ های دیگر، همچون عایق لوله، که نصب آن‌ ها، کار سختی است، می‌ توانید خود شما هم کار نصب عایق را انجام دهید.

عایق‌های صوتی چسب‌ دار، مثل پنل آکوستیک، به طور فراوان در بازار موجود هستند و دارای کیفیت بالایی هستند. با تهیه این عایق‌ ها، می توانید خودتان عملیات عایق‌ بندی را انجام دهید. نخست یک لایه عایق را به شکل عمودی بر روی دیوار بچسبانید. در صورت لزوم، می‌ توانید لایه دوم را نیز به صورت افقی اضافه نمائید. سپس، اگر نیاز دارید، می‌ توانید عایق را با استفاده از مواد پوششی همچون کاغذ دیواری یا دیوار پوش پوشانید. البته، با استفاده از عایق شانه تخم مرغی و با ذوق و سلیقه، می‌ توانید ظاهر جدیدی برای دیوار های سرویس بهداشتی ایجاد کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *