عایق کاری خوردرو با پشم سنگ

عایق کاری خوردرو با پشم سنگ


عایق کاری خوردرو با پشم سنگ

امروزه به کار بردن عایق پشم سنگ به منظور صداگیری خودرو یکی از رایج ترین و مناسب ترین عایق صوتی خودرو و ماشین می باشد. عایق پشم سنگ به منظور جذب و انتقال صدا و صوت و عایق حرارتی استفاده می شود. شهروندان هر کشوری برای داشتن مسافرت راحت و سریع به استفاده از قطار و هواپیما روی می آورند. از این رو شرکت های راه آهن و هواپیمایی به منظور افزایش آرامش مردم اقدام به عایق صوتی این وسیله های نقلیه نموده اند که پشم سنگ در اولویت نخشت آن ها برای عایق سازی قرار دارد. به دلیل اهمیت عایق کاری خوردرو با پشم سنگ و همچنین دیگر وسیله های نقلیه، در این مقاله از شرکت چسب عایق آذرآبادگان به بررسی عایق کاری خوردرو با پشم سنگ می پردازیم. با ما همراه باشید.

جهت تماس با مشاوران آذرآبادگان کلیک کنید:04136300437

چرا عایق کاری خوردرو با پشم سنگ

به این دلیل که پشم سنگ نه تنها در برابر آتش مقاومت مناسبی از خود نشان داده است، بلکه در انتقال حرارت از خارج خودرو و یا هر وسیله نقلیه به داخل و همچنین ارتعاش های صوتی به درون کوپه ها هم مورد آزمایش قرار گرفته و امتحان خود را با موفقیت پس داده است.

آسایش در کابین و حفاظت از آتش در حوزه های راه آهن و هواپیمایی بسیار اهمیت دارند. پشم سنگ پتویی و لحافی و در بعضی قسمت ها پشم سنگ فله ای برای عایق سازی مفید فایده است. البته در خودرو ها نیز برای جلوگیری از صدا های ناهنجار و آتش سوزی احتمالی کاربرد دارد.

عایق کاری خوردرو با پشم سنگ
عایق کاری خوردرو با پشم سنگ

پشم سنگ چیست؟

این ماده پشم سنگ یک عایق صوتی و همچنین عایق حرارتی می‌ باشد که از طریق ذوب کردن سنگ بازالت به تولید می رسد. این عایق از گروه سنگ‌ های آذرین که در اثر فوران آتشفشان‌ به وجود آمده‌ اند، تولید می‌ گردد. پروسه تولید این عایق به این شکل است که ماده های اولیه آن در دمای ۱۴۵۰ درجه درون کوره‌ های مخصوص کوپلا ذوب می شوند و ماده ای ه وجود آمده از این فرایند سیلیکات مذاب می باشد. این ماده تحت فشار هوا قرار می گیرد و به واسطه جریان زیاد هوا ریسیده می شود به الیافی که به آن پشم سنگ گفته می شود، تبدیل می گردد.

انواع پشم سنگ

پشم سنگ در بازار به شکل های مختلی عرضه می‌ شوند که هر کدام بسته به نوع استفاده و زمینه استفاده می‌ توانند متفاوت باشند:

پشم سنگ تخته ای یا ایزو بلانکت

یکی از انواع مدل‌ های پشم سنگ، شم سنگ تخته ای می باشد. معمولاً در ساخت‌ و ساز مورد استفاده قرار می‌ گیرد. برای عایق کاری دیوار، کف و سقف ساختمان‌ ها گزینه مناسبی است. همین‌ طور محل زندگی را در مقابل اتلاف انرژی و آلودگی‌ های صوتی مقاوم ساخته و در هنگام تولید در انواع مختلف طراحی می‌ شود.

پشم سنگ پتویی یا فنوپانل

یکی دیگر از متریال‌ های انواع پشم سنگ مدل پتویی است که برای عایق بندی لوله‌ ها و ماشین‌ آلات مورد استفاده قرار می‌ گیرد. این متریال معمولاً به‌عنوان عایق حرارتی در تجهیزات صنعتی استفاده می‌ شود و یکی از گزینه‌ های اصلی حتی در موتور خانه‌ ها، پتروشیمی و همین‌ طور صنایع انتقال سیالات است.

پشم سنگ فله‌ ای یا ایزوترم

این مدل نیز به‌ عنوان عایق حرارتی استفاده می‌ شود. معمولاً به شکل پشم سنگ خام حلاجی عرضه می‌ شود. نوع عایق صوتی و حرارتی آن در بازار برای سازه‌ هایی که از نظر هندسی شکل پیچیده‌ای نداشته باشند قابل تهیه است. مثلاً می‌ توان به‌ راحتی آن را روی دیوار ساختمان‌ ها استفاده کرد.

پشم سنگ لوله‌ ای یا ایزو پایپ

این مدل نیز در عایق کاری تأسیسات و لوله‌های ساختمانی مورداستفاده قرار می‌گیرد. ضمن این که کارایی فوق‌العاده بالایی دارد و معمولاً می‌توان با توجه‌ به قطر لوله آن را خریداری کرد.

مزایای عایق کاری خوردرو با پشم سنگ

پشم سنگ مزایای زیادی دارد که از جمله آن مزیت ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. مقاومت بالا در برابر آتش سوزی و حرارت زیاد
 2. غیر قابل احتراق می باشد.
 3. مقاوم در برابر آب و رطوبت
 4. عایق قوی صوتی و دارای قابلیت جذب صدا
 5. سبب افزایش بهره وری انرژی در محیط می گردد.
 6. سازگار با محیط زیست می باشد.
 7. این عایق غیر سمی است.
 8. ضد قارچ است و امکان رشد و تکثیر میکروب در بافت آن وجود ندارد.
پشم سنگ تخته ای
پشم سنگ تخته ای

دلیل اهمیت عایق کاری خودرو

عایق کاری خودرو ها یکی از وقت گیر ترین و مهم ترین کار هایی می باشد که باید در طول ساخت خودرو با دقت بالایی انجام پذیرد. صدا های آزار دهنده ای که از محیط بیرون به داخل خودرو نفوذ پیدا می کند عمدتا از عایق نبودن درب های خودرو نشات می گیرد که می تواند باعث آزار و اذیت سرنشینان خودرو گردد. در این زمان ها افراد بیشتر به دنبال راهکار هایی می گردند که بتوانند با کمک آن ها نفوذ صدا های مزاحم را به درون خودرو به حداقل برسانند تا به این طریق در آرامش بیشتری رانندگی نمایند و همچنین از کیفیت سیستم صوتی خودرو خود در پخش آهنگ لذت ببرند.

به علاوه عایق کاری قسمت های گوناگون خودرو از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است، به این دلیل که موجب مقاومت خودرو در برابر شرایط مختلفی می شود. شما می توانید به کمک عایق کاری خوردرو با پشم سنگ مقاومت خودرو خود رو بالا ببرید و در شرایط جوی گوناگون نیز با خیالی آسوده به رانندگی خود ادامه دید. عایق های صوتی و حرارتی پشم سنگ برای عایق کاری خودرو ایده آل می باشند و آرامش را به شما هدیه می دهند.

مزایای عایق صدا خودرو

 • افزایش کیفیت صدای سیستم صوتی،
 • از جهان اطراف خود دور می شوید،
 • آرامش حین رانندگی،
 • افزایش امنیت و
 • کاهش سر و صدا های خارجی.

اهمیت استفاده از عایق حرارتی برای ماشین

اگر شما می خواهید در ماشین خود احساس راحتی داشته باشید فرقی نمی کند که در چه شرایط آب و هوایی به سر می برید، قطعاً به یک عایق حرارتی برای ماشین نیاز دارید.

مقایسه پشم سنگ و پشم شیشه

امروزه پشم شیشه نیز طرفداران بسیاری در صنعت های مختلف دارد. از این رو در این قسمت از مقاله عایق کاری خوردرو با پشم سنگ به مقایسه این دو مورد می پردازیم.  تفاوت عمده در ماده اولیه برای تولید پشم شیشه و پشم سنگ سبب می شود تا تفاوت های بسیاری در چگونگی استفاده از آن ها وجود داشته باشد.

 1. تراکم بیشتر الیاف پشم سنگ سبب می شود که این ماده برای استفاده به عنوان عایق حرارتی از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه تر باشد.
 2.  هر دو ماده در برابر آتش سوزی مقاومت بسیار خوبی دارند. با این حال به علت تولید پشم سنگ از ماده اولیه بازالت، این ماده در برابر حریق مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد.
 3. برای عایق کردن کف و دیوار ها استفاده از پشم سنگ از لحاظ فنی به صرفه تر بوده و با جلوگیری از تلف شدن انرژی در دراز مدت صرفه اقتصادی پیدا می کند.
 4. اگر هدف عایق کاری صوتی باشد، قطعا پشم سنگ انتخاب مناسب تری است و کیفیت آن در جلوگیری از ورود صوت جایی برای استفاده از پشم شیشه باقی نمی گذارد.
 5. تماس با پشم شیشه در طولانی مدت سبب ابتلا به بیماری های تنفسی خواهد شد. الیافی که پشم شیشه از آن ها تولید می شود، دارای پودر های بسیار ریزی می باشد که تنفس کردن آن ها در طولانی مدت ممکن است باعث بروز بیماری های ریوی شود. الیاف این ماده سوزنی شکل بوده و در صورتی که وارد ریه شود دیگر قادر به خارج شدن از آن نمی باشد. این در حالی است که پشم سنگ یک ماده ضد آلرژیک بوده و هیچ حساسیتی ایجاد نمی کند.
 6. عمر مفید پشم سنگ در مقایسه با پشم شیشه بالا تر است.
 7. مقاومت حرارتی پشم شیشه نسبت به پشم سنگ در برابر شعله مستقیم آتش کمتر می باشد.
پشم سنگ لوله ای
پشم سنگ لوله ای

ضایعات پشم سنگ

ضایعات این محصول به خودی خود قابل دوباره قابلیت استفاده ندارند. اما می توان آن ها را با خرد نمودن یا عدم خرد کردن برای صنعت های مختلف استفاده نمود. کارایی این ضایعات در مواردی مانند کف سوله ها، لنت ترمز ماشین، جداره کوره ها و جا هایی که نیاز به ازبست احساس می شود، می باشد.

نوع خرد نشده این عایق بیشتر برای فر و کوره های نان پزی به کار می رود. ضایعات عایق از کارخانه هایی که این محصول را تولید می کنند قابل تهیه می باشد. در بعضی از کارخانه ها پشم های بدون فرم و نیمه بریده بر اساس درخواست خود مشتری به صورت بسته بندی های درون گونی آماده و فرستاده می شوند.

عایق کاری خوردرو با پشم سنگ آذرآبادگان

شرکت چسب عایق آذرآبادگان ارائه دهنده بهترین و با کیفیت ترین عایق های خودرو می باشد. شما عزیزان می توانید با مشاوران ما تماس بگیرید تا اطلاعات کافی را کسب کرده و با خیالی آسوده عایق خودرو خود را تهیه نمائید.

جهت تماس با مشاوران آذرآبادگان کلیک کنید:04136300437

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *