دیتیلینگ خودرو

دیتیلینگ خودرو

دیتیلینگ خودرو، یا به عبارت دیگر اتو دیتیلینگ، یک موضوع است که در این روز ها به طور گسترده استفاده می‌ شود و می‌ تواند برای افراد مختلف در سراسر جهان معانی نسبتاً متفاوتی داشته باشد. به عنوان مثال، در ایالات متحده، اصطلاح دیتیلینگ برای بسیاری از افراد به معنای فرآیند های عادی شست و شو و تمیزکردن خودرو استفاده می‌شود. در حالی که در کشور انگلیس، اصطلاح صفرشویی به عملیات دیتیلینگ نزدیکتر است. با این حال، در بسیاری از کشور ها از جمله ایران، اصطلاح دیتیلینگ خودرو بیشتر برای خدمات زیبایی بدنه خودرو مانند پولیشکاری و پوشش نانو سرامیک خودرو استفاده می‌ شود. در این مقاله از شرکت چسب عایق آذرآبادگان، ما  به معرفی دیتیلینگ خودرو می‌ پردازیم. از جمله تعریف آن، هدف از انجام آن و روش‌ های انجام آن. پس با ما همراه باشید.

دیتیلینگ خودرو چیست؟

دیتیلینگ خودرو به تمیز کردن و صفرشویی تمامی قسمت های خودرو اعم از داخل و خارج به دقت زیاد و با استفاده از ابزار مخصوص. همچنین پولیش، واکس رنگ بدنه خودرو، ایجاد پوشش نانو سرامیک و یا اجرای کاور بدنه برای محافظت از رنگ خودرو گفته می شود. فراموش نکنید که مجموعه عملیات Car Detailing شامل تعمیر فنی یا مکانیکی، رنگ کاری و صافکاری خودرو نمی‌ شود. هرچند گاهی کار های ساده و سبکی مانند لیسه گیری یا صافکاری جزئی با توجه به شرایط وسیله‌ی نقلیه و امکانات موجود در مرکز دیتیلینگ مربوطه، صورت می‌ پذیرد.

دیتیلینگ خودرو
هدف و زمینه‌ی اصلی دیتیلینگ خودرو بهبود و تعمیر کلی رنگ بدنه وسایل نقلیه بواسطه از بین بردن هولوگرام و خراش های کوچکی است که به مرور زمان ایجاد شده‌اند. لازم به ذکر است این خراش ها نور را به صورتی زاویه دار منعکس می‌ کنند که باعث می شود رنگ بدنه ماشین مات دیده شوند.

مراحل دیتیلینگ خودرو

تمیز کردن

در ابتدای کار، ابتدا باید بدنه خارجی خودرو را با استفاده از وسایل نظافت و صفرشویی شست و شو داده و تمیز کرد. مرحله اول این فرآیند، پوشاندن بدنه خارجی خودرو با فوم یا کف است و اجازه دادن به آن تا کاملاً خیس شود. این کار باعث می‌ شود کثیفی‌ ها بر روی خودرو نرم شده و به طور ملایمی از سطح بدنه جدا شوند. در حالتی که خودرو خیس است، بهتر است از یک دستمال نرم برای تمیز کردن نواحی مانند پاک کن‌ های برف، نوار های پلاستیکی، جزئیات و درز ها استفاده کنید. قبل از شستشوی بدنه خودرو، باید چرخ‌ ها، قرقره‌ ها و بخش‌ های محافظ آن ها شسته شوند. زیرا این بخش‌ ها معمولاً کثیف‌ ترین نواحی خودرو هستند. برای شستن چرخ‌ ها، ترمزها و قوس‌ های محافظ، از تی، برس و محصولات بهداشتی ویژه استفاده می‌ شود. این شامل استفاده از محصولات مناسب برای تمیز کردن سیستم تعلیق و حتی اطراف مهره‌ ها در چرخ‌ های عقب نیز می‌ شود.

پولیش کاری

بعد از اینکه رنگ بدنه خودرو به خوبی تمیز شده و خشک شد، مرحله پولیش برای از بین بردن خراش‌ ها، لکه‌ ها، بخارگرفتگی‌ ها، سوختگی‌ ها و سایر آسیب‌ های سطحی آغاز می‌ شود. این کار معمولاً با استفاده از یک دستگاه پولیشر مانند دستگاه پولیشر اوربیتال یا روتاری انجام می‌شود. البته، با استفاده از روش دستی و محصولات مناسب نیز می‌توان به‌طور موثر پولیش کرد و نتایج قابل قبولی را به‌دست آورد.

فرآیند پولیش کاری ممکن است در چند مرحله انجام شود. زیرا از درجات سایش مختلف برای تصحیح عیوب رنگ استفاده می‌ شود. این مرحله از دیتیلینگ خودرو ممکن است به مدت چند ساعت یا حتی چند روز، بسته به اندازه و وضعیت وسیله نقلیه و عیوب آن، طول بکشد. در فرآیند دیتیلینگ خودرو، این مرحله معمولاً بیشترین زمان و تلاش را می‌ طلبد.

در این مرحله، باید پولیش با درجه زبری مناسب با نوع آسیب دیدگی رنگ خودرو انجام شود. انتخاب یکی از انواع پد با درجه زبری مناسب برای پولیش نیز لازم است. با پولیش و از بین بردن نقص‌ ها تا حد امکان (باید توجه داشت که تمام خطوط روی بدنه قابل برطرف شدن با پولیش نیستند و در صورت انجام پولیش زیاد در یک قسمت، رنگ و لعاب آن ممکن است خسارت دیده و صدمات جدی ببیند)، بدنه خودرو با استفاده از واکس ویژه یا نانو سرامیک پوشیده می‌ شود.

دیتیلینگ خودرو

اجرا کردن پوشش محافظ

بعضی از کارگاه‌ های دیتیلینگ خودرو برای اطمینان از کیفیت و ماندگاری واکس و براقیت آن روی بدنه، از واکس‌ های ویژه استفاده می‌ کنند. واکس‌ های خمیری با کیفیت بالا که از درخت کارنابا و آبگریزهای پلیمری مصنوعی تولید می‌شوند، برای ایجاد حفاظت بلندمدت و براقیت چشمگیر به کار می‌روند. استفاده از لایه‌های اضافی واکس و مواد آبگریز، به منظور حفظ ماندگاری درازمدت، امری طبیعی است و نباید از قیمت بالای شیره درخت کارنابا که ممکن است صدها یا حتی هزاران دلار باشد، تعجب کرد.

تمیز کردن پایانی

بعد از اتمام مرحله پولیش و پوشش دادن واکس به رنگ بدنه، نوبت به تمیزکاری سایر قسمت‌های خارجی خودرو می‌رسد. پنجره‌ها و شیشه‌ها، همانند سایر قسمت‌های فلزی یا کرومی، شسته و مراقبت می‌شوند. لاستیک‌ها و قطعات پلاستیکی نیز احیا می‌شوند تا در برابر آب و هوا و عوامل محیطی محافظت شوند. چرخ‌ها و حتی ترمز‌ها نیز ممکن است با استفاده از محصولات خاص از طریق پولیش و واکس بهبود یابند. انجام این کار با این جزئیات، به معنای یک نظافت معمولی خودرو فراتر می‌رود.

در معمول، اطراف موتور نیز در فرایند نظافت خودرو با استفاده از محصولات و ابزارهای ویژه شستشو، پولیش و واکس محافظت می‌شوند. اما زمان انجام این مرحله در فرآیند نظافت خودرو، بسته به تصمیم افرادی که این کار را انجام می‌دهند، متفاوت است. برخی این مرحله را در ابتدای فرآیند نظافت داخلی خودرو انجام می‌دهند، در حالی که دیگران آن را بعد از پایان نظافت خارجی و قبل از نظافت داخلی انجام می‌دهند.

در فرآیند نظافت داخلی خودرو، تمام قطعات قابل جابجایی داخل خودرو خارج می‌ شوند. سپس با شامپو شسته شده و هر گونه لکه و کثیفی باقیمانده روی آن ها از بین می‌ رود. روکش‌ های داخلی خودرو تمیز می‌ شوند و قسمت‌های چرمی آنها به خوبی شسته می‌شوند تا هیچ گونه کثیفی بر روی آنها باقی نماند. در انتها، با استفاده از واکس، تمام سطوح به طور کامل پوشش داده و محافظت می‌شوند. قطعات پلاستیکی نیز با استفاده از محصولات ویژه تمیز می‌شوند تا علاوه بر تمیز شدن، در برابر نور خورشید نیز محافظت شوند. در نهایت، شیشه‌های داخلی خودرو نیز پولیش می‌شوند تا نتیجه‌ی کار بی‌نقصی به مشتری ارائه شود.

هدف از دیتیلینگ خودرو چیست؟

فرایند دیتیلینگ خودرو به دلیل بررسی کوچکترین منافذ خودرو برای پاک کردن حتی کوچک ترین گرد وغبارها با استفاده از انواع تی‌ ها، اسفنج ها و دستمال خودرو. امری زمانگیر و طولانی مدت است. دیتیلینگ خودرو برای اطمینان از این که خودرو در بهترین وضعیت خود قرار می‌گیرد، صورت می‌پذیرد.

بعد از دیتیلینگ کامل خودرو، دیتیلینگ‌ های کوچک و نگهداری‌های معمولی خودرو نیز می‌تواند انجام شود که این کار مانند دیتیلینگ کامل، زمان بر نیستند. ولی باز هم موجب می‌شود که خودرو ظاهری دیتیل شده و تمیز داشته باشد. دیتیلینگ خودرو باعث می‌شود که ارزش اصلی خودرو تا مقدار زیادی حفظ شود و حتی می‌تواند مقدار زیادی به ارزش خودروهای کهنه‌تر و کارکرده تر بیافزاید، چون احتمالاً تا به حال این چنین نظافت و مراقبت بر روی این خودروها انجام نپذیرفته است.

به طور کلی دیتیلینگ خودرو: فرآیند نظافت کامل، بهبود و محافظت از تمامی اجزای وسیله‌ی نقلیه می باشد، برای اینکه خودرو در بهترین وضعیتش مشاهده شود و بالاترین ارزش خود را حفظ کند. به یاد داشته باشید که فرایند دیتیلینگ بخاطر سطوح و قطعات درگیر شده، زمان صرف شده، ابزار و محصولات استفاده شده و کیفیت متفاوتی که در پایان کار حاصل می‌شود، با نظافت معمولی خودرو بسیار تفاوت دارد.

دیتیلینگ خودرو

دیتیلینگ چه مزیت هایی دارد؟

دیتیلینگ خودرو، به واسطه اجرای پوشش نانو سرامیک از آفتاب سوختگی خودرو جلوگیری کرده و مقاومت خودرو را در برابر آفتاب و تغییر رنگ و هممچنین خط و خش افزایش می دهد. ضمن اینکه باعث براق تر کردن خودرو شده و زیبایی آن را افزایش می دهد. و از کدر شدن رنگ بدنه خودرو در مرور زمان جلوگیری می کند. ذیتیلینگ در کنار تمیزی عمقی و جذابیت و زیبایی که به ظاهر خودرو می دهد، آن را در برابر آسیب های محیطی نیز مقاوم می کند.

جمع بندی

اینکه اگر بخواهیم تعریف جامع و مختصری از دیتیلینگ داشته باشیم. باید بگوییم دیتیلینگ خودرو در واقع پولیش، واکس خودرو، صفر شویی، مراقبت و احیای روکش چرم، موتور شویی، جرم گیری رینگ و لاستیک، رفع آثار هولوگرام، اجرای سرامیک خودرو، آبگریز شدن شیشه، کارواش و نظافت بیرونی خودرو را شامل می شود. ما در این مقاله به طور کامل در مورد دیتیلینگ خودرو و هدفی که از انجام آن وجود دارد، صحبت کردیم. مراحل دیتیلینگ خودرو و انواع آن را نیز شرح دادیم. با مطالعه این مقاله از سایت شرکت چسب عایق آذرآبادگان به شناخت کاملی از دیتلینگ و نحوه انجام آن دست پیدا می کنید. در صورت داشتن هر گونه سوال و یا ابهامی در مورد دیتلینگ با کارشناسان ما تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *