NVH چیست؟

NVH چیست؟

ابتدا، به اینکه NVH چیست؟ می پردازیم. عبارت NVH مخفف نویز، ارتعاش، ناهنجاری است که در صنعت استفاده می‌ شود. نویز به معنای صدای ناخواسته است که درک می‌ شود. ارتعاش نیز یک نوسان است که بیشتر به صورت احساسی دریافت می‌ شود و ناهنجاری عموماً به احساس نارضایتی ناشی از صدای ناخواسته یا ارتعاش، به ویژه در مواقع کوتاه مدت، اشاره دارد. لازم به ذکر است که این علم در صنایع خودرو سازی و هواپیما سازی مورد بحث قرار می‌ گیرد. در این مقاله NVH چیست؟ از سایت شرکت چسب عایق آذرآبادگان به بررسی NVH می پردازیم. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

در جهان امروز، محصولات جدید باید در سطوح بالایی از نظر امنیت و راحتی قرار داشته باشند تا بتوانند در بازار رقابتی باقی بمانند. نبرد تولید محصولات نرم و راحت از سال ۱۹۸۹ آغاز شد. زمانی که کمپانی تویوتا خط تولید خودروی لوکس لکسوس را راه‌ اندازی کرد. در تولید این خودرو، از تکنیک‌ هایی استفاده شد که در آن زمان، نسبت به سایر محصولات خودرو در بازار، در زمینه نرمی و راحتی پیشرو بود. لکسوس استاندارد های نوینی را در کیفیت و رضایت مشتری از نظر نویز و ارتعاش به وجود آورد. این نیاز ها در نهایت منجر به به وجود آمدن یک حوزه تخصصی در این زمینه، به عنوان کنترل نویز و ارتعاش، شد.

فاکتور های اصلی NVH چیست؟

‎همان گونه که در قسمت های قبل مقاله NVH چیست؟ بیان شد، نویز و ارتعاش به عنوان فاکتور های اصلی در اختلال ایجاد کردن در آرامش می باشد.

NVH چیست؟

رقابت شدید در تولید محصولات جدید نیازمند کاهش زمان طراحی و استفاده حداکثری از مواد موجود شده است. در راستای این نیاز، روش‌ های قدیمی که اکثراً بر اساس فرآیند های آزمون و خطا و تست‌ های مکرر بر روی مدل‌ های فیزیکی برای دستیابی به طرح بهینه استفاده می‌ شدند. دیگر قابل استفاده نخواهند بود و کارایی مورد نیاز را ندارند.

روش جدید طراحی با استفاده از کامپیوتر، یک گزینه مناسب برای بهبود این وضعیت و دستیابی به چرخه طراحی بهینه از نظر زمان و مصرف مواد است. این روش‌ها به طراح اجازه می‌دهند بارها و بارها مدل را تست کند، بدون نیاز به ساخت مدل نمونه واقعی.

آنالیز NVH چیست؟

آنالیز NVH همانند سایر نوع آنالیز هایی که در صنعت انجام می‌ شود، به طور گسترده از روش‌ های محدود آلمان استفاده می‌ کند. روش محدود آلمان، که در این پروژه نیز بهره‌ برداری می‌ شود، به بحث در مورد نحوه استفاده و استفاده از آن خواهد پرداخت.

‎منابع تولید کننده NVH چیست؟

‎ابتدا نویز و ارتعاش را از نظر منبع تولید کنندهی آن ها تقسیم بندی کرده و سپس نحوه برخورد با آن بررسی می شود.

منابع تولید نویز NVH چیست؟

منبع اصلی تولید نویز در خودرو، سیستم محرکه است. در بحث نویز، نویز موتور به چهار بخش مجزا تقسیم می‌شود:

  1. نویز مکانیکی،
  2. نویز احتراق،
  3. نویز دستگاه پاشش سوخت و
  4. نویز سیستم‌ های ورود و خروج هوا.

سیستم انتقال قدرت، بعد از موتور، اصلی ترین منبع تولید نویز است. به ویژه در خودرو های دیفرانسیل عقب. همچنین، با افزایش سرعت، نویز ناشی از تایر و هوای عبوری از روی خودرو نیز مطرح می‌ شود. در بعضی موارد، نویز اگزوز نیز به این منابع افزوده می‌ شود.

NVH چیست؟

در بحث تکنیک‌ های مورد استفاده برای کنترل نویز، باید به تکنیک‌ های آکوستیکی که بر کیفیت صدای خودرو در داخل و خارج تأثیر می‌ گذارند، اشاره کرد.

منابع تولید ارتعاش NVH چیست؟

اصلی ترین عامل ارتعاش در یک خودرو سیستم محرکه و گشناور متغیر آن میباشد . ناهمواریهای جاده نیز عامل مهم دیگر ایجاد ارتعاش در یک خودرو میباشند. در بحث تکنیک های مؤثر در این بخش می توان به آنالیز مودال و آنالیز فرکانسی سیستم برای تعیین خواص و پاسخ دینامیکی اشاره کرد.

‎حمل کننده های نویز NVH چیست؟

نکته ای که در این بخش باید به آن اشاره شود، واژه های نویز حمل شده توسط سازه و نویز حمـل شـده توسـط هوا می باشد. نویز حمل شده توسط سازه عموماً نویز موتور و نویز جاده میباشد. این نویز در محدودهی فرکانسی زیر ۳۰۰ هرتز غالب می باشد. در فرکانس های بالا (بالای ۵۰۰ هرتز) نویز حمل شده توسط هوا غالب و مطرح می باشد با توجه به مطالب بیان شده بوضوح دیده می شود که ارتعاش در هر محدوده فرکانسی خود را به نوعی نشـان می دهد. ممکن است به صورت صوت به گوش برسد و یا احساس شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *