نوار درزگیر

نوار درزگیر


ویژگی ها و انواع نوار درزگیر مناسب

مهم‌ ترین علت استفاده از نوار درزگیر مناسب پنجره و جا های دیگر به منظور کم کردن انرژی گرمایی و دماست. مردم با فرارسیدن فصل زمستان و سرد شدن هوا اقدامات زیادی به منظور جلوگیری از ورود سرما به فضای داخلی منزل انجام می‌دهند که یکی از آن‌ها نصب نوار درزگیر پنجره دوجداره است. این نوار‌ها نه تنها در پنجره دوجداره بلکه در درب تراس، درب کشویی و… نیز کاربرد دارند. پنجره‌هایی که از پروفیل upvc و شیشه دوجداره ساخته شده‌اند نیز گزینه مناسبی برای بهره‌مندی از انواع نوار‌ درزگیر  های شناخته می‌شوند.

لاستیک درزگیر پنجره دوجداره چیست؟

نوار درزگیر به عنوان یکی از بخش‌ های مهم در پنجره‌ های دوجداره به حساب می آید. به این دلیل که می‌ تواند عایق‌ بندی حرارتی و صوتی را به بهترین شکل به انجام برساند. شاید این سؤال در ذهن شما شکل بگیرد که آیا پروفیل upvc عایق‌ بندی پنجره را به انجام نمی دهد؟

نوار درزگیر

نوار درزگیر می‌ تواند به عنوان مکمل برای پروفیل‌ های upvc عمل کند و عایق‌ بندی را کامل نماید. در صورتی که از لاستیک‌ های نامناسب به جای نوار درزگیر مناسب پنجره و محل های دیگر استفاده کنید با گذشت زمان دچار مشکل هایی همچون ترک خوردگی و خارج شدن از قاب می گردند و عایق‌ بندی شما با مشکل مواجه می‌ سازد.

انواع نوار درزگیر پنجره

نوار درزگیر مناسب پنجره از متریال اولیه و مواد مختلفی ساخته می شوند که کیفیت آن‌ ها می‌ تواند تعیین‌ کننده مقاومت در مقابل عامل هایی همچون تابش مستقیم نور خورشید، دمای بالا یا کم، اکسید شدن، فشار‌ های محیطی، وزش باد و… باشد. یکی از فاکتور‌ های ضروری در انتخاب نوع نوار درزگیر مناسب پنجره و محل های دیگر قابلیت برگشت به وضعیت اولیه می باشد. متأسفانه تعدادی از تولیدکنندگان پنچره‌ های دوجداره جهت صرفه‌ جویی در مقدار هزینه‌ ها از نوار‌ های بی‌ کیفیت و ارزان قیمت استفاده می‌کنند که با گذشت زمان کیفیت خود را از دست خواهند داد. اماشرکت چسب عایق آذرآبادگان ارائه دهنده انواع نوار درزگیر هایی با کیفیت هستند. این فروشگاه دارای گواهینامه‌ ها و تقدیرنامه‌ های بسیاری در حوزه رعایت حقوق مشتریان و درجه کیفی است.

لاستیک EPDM

لاستیک EPDM یکی از مرغوب ترین انواع نوار درزگیر شناخته شده که در اغلب صنعت ها کاربرد دارد. یکی از ویژگی‌ های این نوع از نوار درزگیر که دوست داران محیط زیست را نگران می کند، این است که قابل بازیافت نمی باشند و سال‌ های زیادی در طبیعت خواهند ماند. ولی سایر درز گیر‌ها و نوار درزگیر هابه نام های TPV و TPE بر پایه EPDM تولید شده‌ اند ولی امکان بازیافت شدن دارند و از نظر تنوع و رنگ در موقعیت بهتری قرار می‌ گیرند.
لاستیک EPDM طول عمر بالائی دارند و می‌ توان حدودا ۱۰ سال از آن‌ ها استفاده نمود. نکته‌ ای که لازم است در این قسمت از مقاله انواع نوار درزگیر به آن اشاره نمائیم این است که بدون شک میزان ماندگاری یک محصول وابسته به نوع مراقبت و نگهداری از آن دارد. اگر به بهترین شکل از پنجره و متعلقات آن همچون نوار درزگیر نگهداری کنید عمر آن به بیش از ۱۰ سال خواهد رسید. لاستیک EPDM در مقابل حرارت، رطوبت و نور خورشید عایق می باشد.

لاستیک TPV

این لاستیک TPV زیر مجموعه‌ای از TPE ها است. TPE همان ترموپلاستیک الاستومر می‌ باشند که به شکل گرانول در خدمت تولید‌کنندگان قرار می‌گیرد. در صورتی که بخواهیم به پروسه تولید آن‌ ها اشاره کنیم لازم است بگوییم که در ساخت آن‌ ها از ماشین‌ های تزریق و اکسترودر پلاستیک استفاده می‌ شود. این نوار پلاستیک نمی باشد ولی خاصیت های آن شباهت بالائی با پلاستیک دارد. لاستیک درزگیر TPV از تنوع زیادی برخوردار می باشد که می‌ توانید آن‌ ها را بر پایه نیاز خود انتخاب کنید.

درزگیر های پایه بوتلی
درزگیر های پایه بوتلی: جهت مشاهده این محصول کلیک کنید.

لاستیک PVC

لاستیک PVC یکی دیگر از انواع نوار درزگیر جهت استفاده در پنجره‌ های دو جداره، درب تراس، درب کشویی و… به حساب می آید که نسبت به دو مدل قبلی کمتر از آن ها استفاده می شود. به این دلیل که نوع PVC از دوام و مقاومت کمتری برخوردار می باشد و نمی‌ تواند عایق‌ بندی را به طور کامل به انجام برساند.

عدم کیفیت این ماده جوجب می گردد که خیلی زود دچار خشک شدگی و ترک شده و خاصیت خود را از دست بدهد. خشک شدگی و ترک خوردگی نوار درزگیر PVC به دلیل مقاومت خیلی کم آن در برابر دمای بسیار بالا و همچنین بسیار کم است. مقاومت کم آن در مقابل خطر هایی همچون آتش سوزی موجب می گردد تا اشخاص کمتری آن را تهیه کنند. عمر این نوع از انواع نوار درزگیر ها باید در حدود ۱ الی ۲ سال می باشد. ارزان بودن، امکان بازیافت، گوناگونی رنگی از مزیت های این درزگیر به حساب می رود.

مزیت های استفاده از انواع نوار درزگیر پنجره

همان طور که در مقاله انواع نوار درزگیر گفته شد استفاده از درزگیر‌ های EPDM از میان درزگیر‌ های موجود توصیه می‌ شود. به این دلیل که مقاومت و دوام عالی از خود نشان می دهد. در این بخش از مقاله نوار درزگیر می خواهیم مزیت های استفاده از نوار‌ درزگیر ها را بررسی کنیم و دلیل های استفاده از آن‌ ها را با یکدیگر بررسی کنیم.

جلوگیری از ورود گرد و غبار

نصب نوار‌ های درزگیر در پنجره‌ های دوجداره موجب می گردد تا هیچ گونه آلودگی و ذره های معلق وارد فضای داخلی نگردد. زندگی در شهر‌ های صنعتی یک مشکل بسیار بزرگ دارد که سلامتی مردم را تهدید می‌ کند و آن هم آلودگیست. آلودگی‌ هایی همچون  گرد و غبار نه تنها مشکلات تنفسی را باعث می شود بلکه برای کسانی که به آسم مبتلا هستند هم بسیار مضر می باشد. بیشتر پزشکان به کسانی که مبتلا به آسم هستند پیشنهاد می‌ کنند از قرار گرفتن در مقابل آلودگی هوا بپرهیزند و تا حد ممکن از مرغوب‌ ترین نوع درب و پنجره به منظور جلوگیری از ورود آلودگی به منزل استفاده کنند.

نوار درزگیر

مقاومت بسیار بالا

اگر نوار درزگیر به درستی انتخاب گردد مقاومت بالا و مناسبی از لحاظ کششی خواهد داشت. ولی این اندازه از مقاومت تنها از لحاظ کششی مورد بررسی قرار نمی‌ گیرد. بلکه دوام و عمر طولانی آن در برابر نور خورشید، دمای خیلی زیاد و همینطور دمای بسیار پایین هم هستیم. کسانی که در شهر‌ های گرمسیر همچون شهر های استان‌ های جنوبی کشور زندگی می‌ کنند دمای بسیار زیادی را در فصل های گرم سال تجربه می‌ کنند. بدون شک استفاده از نوار‌ های درزگیر در این منطقه ها علاوه بر جلوگیری از ورود گرما به درون منزل می‌ تواند از آب شدن نوار و از بین رفتن خاصیت آن هم پیشگیری کند.

انعطاف‌ پذیر

یکی از مهم‌ ترین فاکتور‌ هایی که لازم است در انتخاب انواع نوار درزگیر به آن توجه نمائید، انعطاف آن ها می باشد. این نوار‌ ها لازم است به سرعت به حالت اولیه خود برگردند. در غیر این صورت نشان دهنده بی‌ کیفیت بودن آن ها می باشد. برگشت به وضعیت اولیه می‌ تواند عایق‌ بندی را به بهترین نحو انجام دهد و از ورود عامل های مزاحم همچون آلودگی، رطوبت و… به فضای داخلی پیشگیری کند.

مشکلات ناشی از عدم استفاده از انواع نوار درزگیر مناسب

در صورتی که از لاستیک درزگیر مناسب استفاده نگردد، به مرور زمان فرم خود را از دست داده و نمی‌ توانند عایق‌بندی را به درستی انجام دهند. غالبا این حالت در لاستیک‌ های TPV اتفاق می افتد. به همین دلیل است که استفاده از آن‌ ها توصیه نمی‌ شود. به علاوه تمیز کردن گوشه‌ های پنجره هم امری دشوار خواهد بود. بـه این دلیل که نصب آن‌ ها به شیوه ای است که دسترسی شما به گوشه‌ ها را محدود می‌ کند. در صورتی که در منطقه های بسیار گرم یا بسیار سرد زندگی می‌ کنید حتماً از بهترین نوع نوار‌ های درزگیر استفاده کنید تا در مقابل گرمای زیاد آب نشوند و در مقابل سرمای زیاد دچار یخ زدگی نگردد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *