عایق و انواع آن

عایق و انواع آن


عایق و انواع آن را بهتر بشناسیم.

عایق چیست؟

هر چیزی که مانع عبور جرم و انرژی گردد، عایق نامیده می شود.

عایق حرارتی

عایق حرارتی به ماده ای خطاب می شود که از انتقال حرارت از یک محیط به محیط جلوگیری می نماید. گرما همواره از محل گرم به محل سرد انتقال می یابد. مثلا در یک خانه در فصل سرد گرما از درون به بیرون می رود و در فصل گرم به عکس گرمای خارج از خانه به درون خانه وارد می شود. برای اینکه بطور کامل با عایق حرارتی آشنا شوید باید ابتدا مکانیزم های مختلف انتقال حرارت را بشناسید.

گرما به سه روش زیر از یک محیط به محیط دیگر می رود:

 1. رسانش
 2. همرفت 
 3. تابش

عایق و انواع آن

مکانیزم انتقال حرارت از طریق رسانش

این روش انتقال حرارت در جامدات وجود دارد و گرما مستقیما از یک جسم به جسم بعدی سرایت می کند. در این شیوه انتقال حرارت، گرما از یک مولکول به مولکول دیگر جابه جا می شود. یک مثال برای این روش انتقال حرارت گرم شدن یک میله ی آهنی در اثر قرار گرفتن در شعله ی آتش است. مولکول های قسمتی که در تماس مستقیم با آتش هستند گرما را از آتش دریافت می کنند و از طریق انتقال حرارت رسانشی گرما از این مولکول ها به مولکول های مجاور آن انتقال می یابد و سر دیگر میله نیز گرم می شود.

مکانیزم انتقال حرارت از طریق همرفت

در این روش انتقال گرما به وسیله یک سیال همچون هوا و یا مایع گرم از یک مکان به مکان دیگر منتقل می گردد. وقتی که هوای اطراف یک جسم گرم مثل بخاری و شوفاژ گرم می گردد، فاصله بین مولکول های هوا بیشتر می شود و دانسیته ی هوا کم تر شده و کم تر شدن این دانسیته موجب سبک تر شدن هوای گرم می گردد. توده ی هوا گرم به بالا می رود و هوای سرد جای آن را می گیرد، به این مکانیزم انتقال حرارت، انتقال حرارت از طریق همرفت می گویند.

اگر توده ی سیال به وسیله ی یک جسم خارجی مانند فن جابجا شود به آن همرفت اجباری می گویند. هوای سردی که از زیر زمین، پارکینگ و یا اتاق زیر شیروانی در زمستان وارد خانه می شود و جایگزین هوای گرم می شود، از طریق همین مکانیزم انتقال حرارت صورت می گیرد.

مکانیزم انتقال حرارت از طریق تابش

سومین مکانیزم انتقال حرارت تابش می باشد. در این متد انتقال حرارت محیط مادی لازم نیست و گرما به وسیله امواج جابه جا می گردد. مثالی از این شیوه انتقال حرارت، گرمای خورشید می باشد که به وسیله امواج الکترومغناطیسی و بدون واسطه مادی به زمین منتقل می شود. این امواج به وسیله سطح جذب می شوند و موجب گرم شدن آن می گردد.

در تابستان تابش نور خورشید به دیوار ها و سقف ساختمان ها می تواند سبب گرم شدن آن ها گردد. سپس این قسمت ها گرما را از طریق رسانش و همرفت به درون خانه می رسند. کلیه مواد دارای قابلیت انتشار بین صفر تا یک هستند. هر چقدر که این اندازه کمتر باشد گرمای تابیده شده به سطح هم کمتر خواهد بود. فویل های آلومینیومی توانایی انتشار پایینی دارند. به همین دلیل به عنوان عایق های انعکاسی استفاده می شود.

میزان انتقال حرارت از طریق همرفت و رسانش تابعی از سختی سطوح، جنبش هوا و اختلاف دما بین سطوح است.عایق ها به دلیل دانسیته کمی که دارند برای جلوگیری از انتقال حرارت از طریق همرفت و رسانش طراحی شده اند. عایق ها می توانند مولکول های هوا را درون خودشان حبس کنند و از انتقال حرارت از طریق همرفت جلوگیری کنند. شانس انتقال حرارت از طریق کاهش حرکت مولکول های هوا کاهش می یابد. عایق های فومی نیز بر همین اساس طراحی شده اند فقط در آن ها به جای وجود هوای محبوس شده، گاز وجود دارد.

عایق کاری یعنی چه؟

هدف از عايق كاري، پیشگیری نمودن از نفوذ عامل يا عواملي از خارج به داخل و يا داخل به خارج می باشد. به طور معمول از عایق کاری به هدف جلوگیری از نفوذ رطوبت استفاده می نمایند. در صورتی که مقصود از عايق كاري پیشگیری از نفوذ عوامل ديگري همچون صوت يا حرارت باشد، جمله عايق كاري با پسوند مربوط استفاده می شود. به عنوان نمونه عايق كاري حرارتي و يا عايق كاري صوتي.

عایق ها به چند دسته تقسیم می شود؟

در اصل، عایق ها در سه دسته جایگذاری می گردند که امروزه با توجه به بیشتر شدن مصرف انرژی و رو به رو شدن با کمبود انرژی در سال های در پیش رو و عدم امکان بازیافت انرژی و … بیشتر به بحث بهینه سازی مصرف انرژی پرداخته میگردد. بهینه سازی مصف انرژی فقط با استفاده از عایق و بهینه سازی مولد حرارت امکان پذیر است.

عایق رطوبتی: عایق و جاذب رطوبت است و از انتقال رطوبت جلوگیری به عمل می آورد.

عایق حرارتی: عایقی که از عبور و انتقال انرژی حرارتی ممناعت به عمل آورد.

عایق صوتی: باعث جذف یا حذف صدا می گردد.

عایق قیری حرارتی آذرآبادگان، جهت دیدن محصول کلیک کنید.

در تعدادی موارد یک ماده می تواند هر سه ویژگی عایق صدا بودن ، عایق رطوبت و عایق حرارت بودن را همزمان درون خود داشته باشد. مثل پشم سنگ ، فوم pvc و … . بعضی وقت ها هم یک عایق تنها یک عملکرد خاص دارد. مثلا عایق حرارتی مثل پشم شیشه یا عایق صوتی مثل بتن لیکا یا عایق رطوبتی مثل ایزوگام . عایق حرارتی، از هدر رفت گرما و انرژی میان محیط و سیستم جلوگیری می کند. از عایق های حرارتی در جا های گوناگونی می توانیم استفاده نمائیم. مثلا دیگ های بخار یا لوله های آب گرم و سرد. البته تنها استفاده از عایق به تنهایی نمی تواند جلوی هدر رفت انرژی و گرما یا عبارتی دیگر کنترل آن ها را بگیرد ولی نقش بسیار موثری در کنترل آن ها دارند. اما بهتراست بدانید که عایق های حرارتی، بهترین و مهمترین عامل برای کنترل و مصرف انرژی های ساختمان ها می باشند.

انواع عایق

 • فوم هاي پلي استيرين 
 • رزين ملامين 
 • پشم شيشه معدني : پشم شيشه
 • اكسيد منيزيم 
 • رزين صلب پلي ايزوسيانورات(PIR) 
 • عايق سيليس ميكروپروس
 • رزين فنلي 
 • فيبرهاي معدني 
 • فايبرکلاس 
 • فوم هاي پليمري چندلايه 
 • فوم هاي الاستومر شكل پذير 
 • پشم معدني 
 • عايق هاي Perlite- Silicate 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *