عایق صوتی ساختمان

برای جلوگیری از ورود صدا های آزار دهنده همچون صدای ترافیک، موتور خانه، صدا همسایه ها و ... انواع عایق صوتی ساختمان همچون پولی یورتان ...


برای جلوگیری از ورود صدا های آزار دهنده همچون صدای ترافیک، موتور خانه، صدا همسایه ها و … انواع عایق صوتی ساختمان همچون پولی یورتان و پشم سنگ و … مورد استفاده قرارمی گیرند تا محیطی آرام و مناسب را برای ساکنین آن محل فراهم سازند.

عایق صوتی ساختمان

عایق صوتی ساختمان یکی از مفاهیم مهم در طراحی و ساخت ساختمان‌ ها به حساب می رود که به معنای استفاده از موانع مختلف برای جلوگیری از ورود صدا به منظور تامین آسایش ساکنین در آن محل می باشد. با توجه به اینکه میزان صدا در محیط‌ های زندگی و کار به شدت افزایش یافته است برای داشتن آرامش کافی برای انجام فعالیت ها و یا آسایش در محیط خانه نیاز به استفاده از انواع ابزار های برای انجام عایق صوتی ساختمان داریم. عایق صوتی ساختمان شامل توجه به ایجاد یک فضای صدایی مناسب و مطابق با اهداف طراحی ساختمان است. این می‌تواند شامل توجه به کاهش صداهای ناخواسته، افزایش صداهای مثبت و ایجاد فضایی با کیفیت صدایی بالا باشد. در طراحی ساختمان‌ ها، عایق صدا ساختمان مثل چسب پلی یورتان پابه حلالی می‌تواند به معنای استفاده از مواد و تکنیک‌ های مختلف برای کنترل صدا باشد. این کار با استفاده از پنل‌ های صوتی برای کاهش صدا های نا خواسته، مواد مخصوص برای کنترل تمپراتور ها و ایجاد فضایی با صدای مناسب باشد. همچنین، یکی از جا هایی که اهمیت عایق صدا در آن ها بیشتر است، فضایی است که لازمه داشتن فضایی با صدای مناسب در آن ها مهم می باشد. مثلا برای مکان‌ های خاص مانند اتاق‌ های ملاقات، کتابخانه‌ ها و محل‌ های تفریحی لازم است به عایق صوتی ساختمان اهمیت بیشتری داده شود.

انواع عایق صدا

هر کدام از قسمت های یک ساختمان نیازمند استفاده از ابزار های مختلف برای استفاده از آن ها برای اعمال عایق صدا مناسب در آن قسمت است. با توجه به رشد تکنولوژی امروزه عایق های صوتی مختلف تولید می شوند تا بر اساس نیاز فضا از انواع آن ها استفاده شود.

  • عایق صوتی پلی یورتان به عنوان یک عایق صوتی و حرارتی ساختمان یک ماده شیمیایی می باشد که از ترکیب شدن دو ماده ایزوسیانات و پلی ال که هر دو مایع هستند تشکیل می شود. اسپری فوم پلی یورتان یک عایق اکوستیک مناسب است که از انتقال سر و صدا به داخل ساختمان جلوگیری می کند.
  • چسب بوتیل برای شیشه های دو جداره برای عایق کاری استفاده می شوند تا از نفوذ سر و صدا های اطراف به داخل  محل مورد نظر جلوگیری گردد. این چسب ها به منظور لایه های داخلی پنجره دو جداره استفاه می گردد و عایق بودن پنجره ها را بیشتر می کند.
  • عایق الاستومری از عایق های پر استفاده در ساختمان های مختلف می باشد و به جهت داشتن وزن سبک و انعطاف پذیری بالا، برای عایق کاری تاسیسات ساختمان، کانال هوا، لوله های بزرگ و … مورد استفاده قرار می گیرند. به علاوه عایق الاستومری یا الاستومریک می تواند یک عایق مناسب در برابر گرما و گرد و غبار نیز باشند.
  • درزگیر پلی سولفاید نیز از انواع دیگر ابزار هایی است که می تواند عایق صوتی ساختمان باشد. از این درزگیر همچون عایق پلی یورتان  در خودرو ها و ساختمانها برای بالا بردن کارآیی پنجره ها و درب ها استفاده می شود و با بالا بردن مقاومت پنجره ها در برابر فشار محل مورد نظر را عایق رطوبتی و طوتی و حرارتی نیز می کند.
چسب پلی‌ یورتان پایه حلالی
چسب پلی‌ یورتان پایه حلالی امکان استفاده از انواع محلول ها را دارا می باشد و اغلب به منظور چسباندن هر ماده به یک پایه رابرى (PVC – TPE) کاربرد دارد.

راهنمای انتخاب عایق صوتی ساختمان

ار آن جایی که اهمیت عایق صوتی مناسب برای ساختمان، برای تقریبا همه آشکار می باشد، تولید کنندگان بسیاری به تولید انواع عایق های صوتی ساختمان اقدام می کنند. از این رو تنوع بسیاری را در میان محصولات عایق صوتی ساختمان مشاهده می توانید بکنید که بر اساس محلی که می خواهید آن جا را عایق کاری کند متفاوت می باشد. برای انتخاب عایق مناسب لازم است مواردی را در نظر بگیرید تا بهترین انتخاب را انجام دهید. برای مثال شناسایی نوع صدا اولین قدمی است که باید برای انتخاب عایق صوتی مناسب بردارید. صدا ها به دو دسته کلی هوا و ضربه تقسیم می شوند. عایق های هوا مانند پشم سنگ و فوم آکوستیک، برای صدا های هوا مانند ترافیک و صدای صحبت کردن مناسب هستند. عایق های ضربه مانند لاستیک و چوب پنبه، برای صدا های کوبشی مانند راه رفتن و جابجا کردن مبلمان موثر تر هستند. گزینه بعدی فرکانس صدا است و  عایق های صوتی با توجه به فرکانس هایی که می توانند جذب کنند، به دسته های مختلف تقسیم می شوند. اگر با صداهای با فرکانس بالا مانند صدای بوق ماشین یا صدای جیغ مشکلی دارید، به عایقی نیاز دارید که در این فرکانس ها عملکرد خوبی داشته باشد. موارد بعدی، ضریب جذب صدا (NRC)، محل نصب عایق، ضخامت عایق صوتی ساختمان، قیمت، برند نحوه نصب و … است که با توجه به هر کدام می توانید مناسب ترین عایق صوتی را برای ساختمان خود تهیه نمائید و آرامش را برای خود و خانواده خود فراهم سازید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *