عایق صوتی خودرو

به کارگیری عایق صوتی خودرو یکی از روش های کار آمد برای کاهش ورود صدا های اطراف همچون ارتعاشات ناشی از تماس تایر با زمین، صدا های ...


به کارگیری عایق صوتی خودرو یکی از روش های کار آمد برای کاهش ورود صدا های اطراف همچون ارتعاشات ناشی از تماس تایر با زمین، صدا های اطراف همچون بوق و … به داخل خودرو می باشد که با نصب درست این عایق ها می توان آرامش را درون خودرو به ارمغان آورد و رانندگی را دلنشین تر و لذت بخش تر نمود.

عایق صوتی خودرو

امروزه ابزار های مختلفی هستند که با عنوان عایق صوتی خودرو که برای کاهش نفوذ صدای اطراف خودرو و ایجاد راحتی بیشتر برای سرنشینان و کاهش انتشار ارتعاشات و صدا های داخلی خودرو استفاده می‌ شود. از آن جایی که صدا های ناخوشایند ناشی از ترافیک، باد، و تماس چرخ‌ ها با سطح جاده می‌ توانند منجر به خستگی و استرس و سلب آرامش شوند، عایق صوتی خودرو به کاهش سطح نویز داخل خودرو کمک می‌ کند. این عایق‌ ها معمولاً در بخش‌ های مختلفی مثل دیواره‌ های وسیله نقلیه، سقف، کف، درب‌ ها و صندلی‌ ها نصب می‌ شوند. با جذب و جابجایی امواج صوتی و لرزش‌ ها، عایق‌ ها به عنوان یک لایه میان داخل و خارج خودرو عمل می‌ کنند و به این روش مثلا عایق بندی درب خودرو باعث کاهش سطح صدای وارد شده به داخل خودرو می‌شوند. به این شکل می توان حریم خصوصی را در داخل خودرو داشت و همینطور در آرامش و سکوت به رانندگی پرداخت و یا به صدای رادیو و موزیک مورد علاقه خود گوش کرد و از صدا های اضافه اطراف خودرو در امان باشید.

مزیت های عایق صدا در وسیله نقلیه

کمتر کسی با تاثیر عایق در محل های مختلفی مانند محل زندگی و محیط کاری و خودرو نا آشنا است و تقریبا عایق ها در تمامی بخش های زندگی انسان ها وارد شده اند تا آرامش و راحتی را برای آن ها به ارمغان آورند. خودرو از وسیله هایی است که افراد مختلف زمان زیادی را در آن صرف می کنند. از این رو داشتن آرامش در این وسیله از الزامات می باشد به همین منظور از انواع عایق صوتی خودرو استفاده می شود تا  از ورود صدا های اطراف به داخل خودرو جلوگیری شود و راننده و دیگر سرنشینان خودرو شاهد صدا های اطراف و همچنین صدا های ناشی از تماس تایر خودرو با سطح زمین نشوند. عایق صوتی خودرو دارای مزیت های بسیاری است برای مثال عایق صوتی سبب افزایش کیفیت صدای سیستم صوتی، حفظ حریم خصوصی سرنشینان خودرو، آرامش حین رانندگی، افزایش امنیت، کاهش سر و صدا های خارجی و … از مزیت های استفاده از عایق صوتی خودرو می باشد.

قطعات CLD
قطعات CLD به صورت یک لایه کامپوند با لمینیت یک لایه فویل آلومینیوم با ضخامت مشخص در صنایع خودرو، هواپیما سازی و تجهیزات صنعتی استفاده می شود.

انواع روش های انجام عایق صوتی خودرو

روش های مختلف به منظور عایق کاری خودرو ها استفاده می شود و همینطور از عایق های مختلف به منظور عایق کاری بخش های مختلف خودرو استفاده می شود. با شناخت درست این عایق ها و اعمال مناسب هر یک از آن ها می توان آرامش را درون خودرو به ارمغان و آورد و صدا ها و مواردی را که موجب اذیت افراد حاضر در خودرو می گردند را به حداقل رساند.

  • کفپوش عایق صدا یکی از ابزار هایی است که در جهت انجام عایق صوتی خودرو استفاده می شود. عایق صوتی خودرو با استفاده از کفپوش‌ های ضد صدا، یک روش ساده و اقتصادی برای کاهش نفوذ صدا به داخل اتومبیل می باشد. این کفپوش‌ ها حاوی مواد بوتیل هستند که صدا را جذب کرده و لرزش‌ ها را کاهش می‌ دهند. شما می‌ توانید آن‌ ها را در هر نقطه‌ ای از خودرو نصب کنید عایق های قیری پشت چسبدار یکی از این عایق ها است. نصب این کف پوش ها بسیار آسان است و نیازی به تخصص خاصی ندارد. این نوع عایق صوتی خودرو به این صورت است که بر روی یک طرف کفپوش چسبی وجود دارد که به راحتی می‌ توانید به کمک آن چسب آن را بچسبانید. سپس با استفاده از یک غلتک، آن را صاف کنید. در صورتی که در اطراف چرخ های جلو و عقب و همچنین صندوق عقب از عایق صدا وسیله نقلیه استفاده کنید، به میزان قابل توجهی سر و صدا های وارد شده کمتر خواهند شد.
  • نصب عایق بازتابنده ی صدا: عایق باز تابنده‌ صدا یکی از مواردی است که می توان برای عایق صوتی خودرو از آن استفاده کرد. این مواد کاملاً زیر کفپوش عایق صدای خودرو قرار می‌ گیرد. به این صورت می توان به کاهش سر و صدای جاده هنگام رانندگی کمک کرد. اثربخشی عایق بازتابنده به کم شدن سر و صدا بسیار زیاد است. عایق بازتابنده ی صدا مثل یک لایه‌ی نازک لاستیکی به نظر می‌ آید که علاوه بر کاهش چشمگیر صدای های اطراف به گرم نگه داشتن خودرو در فصل سرد زمستان و خنک شدن محیط خودرو در تابستان کمک می‌ کند.
  • پوشاندن همه ی شکاف ها: یکی دیگر از اقداماتی که می توان به منظور عایق کاری صوتی خودرو انجام داد و از مهم ترین اقدامات به حساب می رود، پوشاندن تمام شکاف‌ های خودرو است. با ابزار هایی که برای این کار موثر هستند مقدار زیادی از سر و صدا های اطراف دیگر به داخل کابین خودرو وارد نمی شوند و محیط خودرو آرام تر و ساکت تر خواهد بود. چسب پلی‌ یورتان پایه حلالی یکی از این ابزار ها می باشد که به ورت پایه ای برای چسباندن شیشه های خودرو ها استفاده می شود و می تواند به کاهش ورود سر و صدا های اطراف به داخل خودرو و همینطور خروج صدا های درون خودرو به محیط اطراف منجر شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *