عایق برودتی زیر زمین

به منظور مراقبت از ساختمان در برابر رطوبت استفاده از عایق رطوبتی زیر زمین الزامی می باشد که برای این کار از عایق های رطوبتی مختلفی...


به منظور مراقبت از ساختمان در برابر رطوبت استفاده از عایق رطوبتی زیر زمین الزامی می باشد که برای این کار از عایق های رطوبتی مختلفی مانند، عایق پلی اتیلن، روکش های اپوکسی استفاده می شود.

عایق رطوبتی زیر زمین

به منظور جلوگیری از هدر رفتن انرژی و کاهش هزینه های ناشی از این اتلاف و داشتن محیطی مطبوع، عایق کاری ساختمان از الزامات است. انواع عایق ساختمان به منظور ایجاد آرامش در محیط منزل و محل کار و مناطق تجاری و صنعتی صورت می گیرد، مثلا عایق صوتی، عایق حرارتی و عایق رطوبتی که نیاز است هر قسمت از محل مورد نظر به صورت اصولی و درست عایق کاری شوند تا آسایش برای ساکنین فراهم آید. زیر زمین یکی از مهم ترین نقطه ها در ساختمان های مختلف است که به بررسی عایق رطوبتی زیر زمین در این بخش می پردازیم. عایق رطوبتی زیر زمین به کمک روش های مختلفی صورت می گیرد. برای مثال یک لایه محافظ عایق برای جلوگیری از نفوذ رطوبت به داخل ساختمان در بخش زیر زمین به منظور عایق رطوبتی زیر زمین مورد استفاده قرار می گیرند. برای عایق رطوبتی زیر زمین معمولا از موادی مانند پلاستیک پلی‌ اتیلن (PE)، پلاستیک پلی‌ وینیل کلراید (PVC)، ممبران بیتومینی، روکش‌ های اپوکسی و … استفاده می شود که این مواد عایق به خوبی مقاومت در برابر نفوذ رطوبت دارند و جلوی ورود آب و رطوبت از طریق خاک به درون ساختمان را می‌ گیرند.

عایق پلی اتیلن

عایق رطوبتی پلی‌ اتیلن (Polyethylene Moisture Barrier) یک نوع عایق رطوبتی است که به منظور انجام عایق رطوبتی در زیرزمین مورد استفاده قرار می گیرد که از مواد پلی‌ اتیلن ساخته می‌ شود. پلی‌ اتیلن یک پلیمر ترموپلاستیک است که به صورت یک ورقه انعطاف‌ پذیر در انواع ضخامت‌ ها و عرض‌ ها در دسترس است. عایق رطوبتی زیر زمین از نوع پلی‌ اتیلن به عنوان یک لایه محافظ بر روی سطح دیواره و کف زیر زمین نصب می‌ شود که قادر است از نفوذ رطوبت از طریق خاک جلوگیری کند و جلوی ورود آب و رطوبت به ساختمان را بگیرد زیرا همانطور که برای جلوگیری از نفوذ رطوبت لازم است آب بندی پشت بام انجام گیرد، لازم است عایق بندی زیرزمین نیز درست و اصولی انجام گیرد. از مزایای استفاده از عایق رطوبتی پلی‌اتیلن می توان موارد زیر را نام برد:
  • مقاومت در برابر رطوبت: پلی‌اتیلن به خوبی از نفوذ آب و رطوبت جلوگیری می‌کند. این ویژگی آن را به یک ماده مناسب برای استفاده در مناطق زیرزمینی و مناطق با رطوبت بالا می‌کند.
  • انعطاف‌ پذیری: پلی‌اتیلن انعطاف‌پذیری بالایی دارد و می‌تواند به راحتی به شکل‌ها و اندازه‌های مختلف تنظیم شود. این ویژگی به عنوان یک عایق رطوبتی زیر زمین مفید است، زیرا می‌تواند به سطوح ناهموار و پیچیده تطبیق پیدا کند.
  • سهولت نصب: عایق رطوبتی پلی‌اتیلن به راحتی قابل نصب است. معمولاً به صورت ورقه‌ های بزرگ عرضه می‌شود که می‌توان آن‌ها را برش داد و به سطح دیواره و کف زیر زمین نصب کرد. اتصالات و انتهای عایق نیز با استفاده از چسب یا نوار چسب مخصوص محکم می‌شوند.
  • قابلیت مقاومت در برابر شیمیایی‌ ها: پلی‌اتیلن مقاومت خوبی در برابر بسیاری از مواد شیمیایی دارد. این ویژگی می‌تواند در مواجهه با زیستگاه‌های خاصی که ممکن است شامل مواد شیمیایی باشند، مفید باشد.
  • عایق صوتی ساختمان
    برای جلوگیری از ورود صدا های آزار دهنده همچون صدای ترافیک، موتور خانه، صدا همسایه ها و … انواع عایق صوتی ساختمان همچون پولی یورتان …

دلایل اهمیت عایق برای زیرزمین

ممکن است برای عده ای عایق رطوبتی زیر زمین کاری پیش پا افتاده و یا اتلاف سرمایه باشد اما از آن جایی که در قسمت های زیر زمینی، خاک اطراف ساختمان ممکن است رطوبت زیادی داشته باشد، این رطوبت می‌ تواند از طریق نفوذ در خاک، نشت آب، تراوش آب زیر زمینی یا رطوبت هوا وارد ساختمان شود که عبور رطوبت به داخل ساختمان می‌ تواند منجر به مشکلات هزینه بار و دشواری مانند تری دیوار ساختمان، پوسیدگی سازه، رشد قارچ و پوسیدگی چوب استفاده شده در ساختمان شود. بنابراین، استفاده از عایق رطوبتی زیرزمین برای جلوگیری از ورود رطوبت به ساختمان امری ضروری است. در کنار انتخاب یک عایق رطوبتی مناسب که بهتر است برای این کار از افراد متخصص مشورت بگیرید. عایق رطوبتی زیر زمین باید به بهترین شکل انجام شود. به این صورت که لازم است به طور کامل به سطح دیواره و کف زیر زمین نصب شود تا هیچ نقطه ضعفی برای نفوذ رطوبت باقی نماند. همینطور اتصالات و انتهای عایق باید با دقت بالا نصب شده و هر گونه شکاف و نقص در عایق باید ترمیم شود. همچنین، در صورت نیاز، ممکن است لازم باشد که سیستم دفع آب زیر زمینی مانند لوله‌ های زهکشی نیز نصب شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *