عایق حرارتی خودرو

عایق حرارتی خودرو


عایق حرارتی برای ماشین

اهمیت استفاده از عایق حرارتی خودرو: در صورتی که شما قصد دارید در خودرو خود احساس آسایش داشته باشید، بدون توجه به وضعیت آب و هوائی که در چه شرایط اقلیمی به سر می برید، شما حتما به یک عایق حرارتی خودرو نیاز خواهید داشت. عایق خودرو ها یکی از وقت گیر ترین و مهم ترین کار هایی است که باید در طول ساخت خودرو با دقت بالائی انجام پذیرد.

استفاده از عایق عایق حرارتی خودرو

شما به منظور کاهش صدای درون ماشین می توانید کار هایی که در ادامه آورده شده را انجام دهید:

کف ماشین خود را با آستر های عایق، عایق کاری نمائید تا صدای درون خودرو کاهش یابد. آستر اغلب از کف یا قیر تولید می شود و به دلیل تراکمی که دارد، صدای باد و برخورد تایر ها با کف جاده و خیابان را کم می سازد. شما در ابتدا باید صندلی ها و هر گونه قطعه ی داخلی که مانع برداشتن کف پوش خودرو می گردد را جدا کنید. بعد از اینکه کف پوش خودرو را بر داشتید می توانید آستر را با برس کاغذ دیواری به کف ماشین بچسبانید. زمانی که این کار را به اتمام رساندید، می توانید کف پوش را بر روی ماده ی عایق کننده بگذارید.

عایق حرارتی کف خودرو چیست؟

عــایق حرارتی کف خودرو یکی از پر استفاده ترین تجهیزاتی می باشد که می تواند به بهترین شکل امنیت ماشین را فراهم آورید. در اصل عایقهای حرارتی برای انواع وسیله های نقلیه قابل استفاده می باشد و موجب بهبود ایمنی و کارایی خودرو ها می گردند. گاهی بالا رفتن دما و حرارت موجود در موتورهای احتراقی موجب زیاد شدن دمای خودرو می گردد. در این شرایط به عایقهای قوی نیاز نمی باشد تا بتوانند در برابر گرما مقاومت بالایی داشته باشند. به این دلیل تهیه عایق حرارتی کف خودرو یکی از اقدام های واجب به حساب می رود. این قطعه کاربردی و مفید، خصوصیت و عملکرد متفاوتی است.

عایق حرارتی خودرو

تنوع عایق حرارتی خودرو

عایق حرارتی کف خودرو بر اساس به نوع خودرو، در انواع مدل های گوناگون طراحی و تولید می گردند. علت آن این می باشد که در سال های نه چندان دور تنها موتوری که درون خودرو ها تعبیه می شد، موتور های احتراق داخلی مبتنی بر نفت بود. ولی امروزه برای خودرو ها باتری های لیتیوم یونی و سلول های سوختنی هیدروژنی را نیز در نظر گرفته اند که هر یک از این ها به منظور حفظ دمای داخلی پایدار و پیشگیری از فرار حرارتی چالش های مختلفی دارند.

به علاوه، قطعه های به کار رفته در آنها مانند پورت های شارژ و موتور های کششی الکتریکی هم تقریبا قابلیت مدیریت حرارتی دارند.

در موتورهای احتراق داخلی، مدیریت گرمای خروجی اگزوز به معنی کاهش تاثیر دمای بالا بر عملکرد و سلامت فیزیکی یک خودرو می باشد. به منظور کاهش دمای تولید شده به وسیله موتور های احتراقی می شود از اسپری های حرارتی، پوشش های حرارتی و سپرهای حرارتی استفاده نمود.

سپر های حرارتی از قسمت های مختلف خودرو در برابر گرما و دمای بالا محافظت کرده و عایق را بهبود می بخشند و در حالی که دریچه های موتور را خنک نگه می دارند و گرمای خروجی اگزوز را نیز مدیریت می کنند، این عملکرد آن ها از طریق عایق های حرارتی و خنک کننده تابشی می باشد و تاثیر زیادی بر سلامت و امنیت خودرو دارد از همین رو یکی از اولین انتخاب های برای عایق حرارتی به شمار می آید.

مشاهده و خرید انواع عایق های خودرویی

اهمیت عایق کاری بدنه خودرو

عایق حرارتی خودرو هم همچون عایق کاری ساختمان، پر اهمیت می باشد و در صورتی که شما قصد داشته باشید در زمانی که در ماشین خود مشغول رانندگی و یا مسافرت هستید، احساس آسودگی و آرامش نمائید، لازم است خودرو خود را عایق کاری حرارتی شده نمائید. این مهم نیست که در چه شرایط آب و هوایی هستید. عایق کاری حرارتی خودرو یکی از مراحل زمان بر و مهم در طراحی و ساخت خودرو می باشد و باید بصورت اصولی انجام شود.

در صورتی که از چگونگی انتقال گرما مطلع باشید، اطلاع دارید که حرارت به سه روش در محیط انتشار می یابد. همچنین اگر بخواهید دمای داخل خودرو خود را کنترل نمائید و از انتشار گرما به محیط پیشگیری سازید، لازم است از انتقال حرارت به وسیله این سه راه پیشگیری شود.

جلوگیری از انتقال حرارت

یکی دیگر از راه های انتقال حرارت، روش همرفت است. در این روش، بدنه ماشین به وسیله نور خورشید گرم می گردد و در مرحله بعدی، این گرما به شیوه همرفت به محیط داخلی خودرو وارد می گردد. یا در فصل زمستان گرمای درونی به کمک مکانیسم همرفت و از جداره خودرو به بیرون می رود.
به منظور جلوگیری نمودن از انتشار حرارت به شیوه همرفت، بدنه ماشین نیاز به عایق کاری دارد. در سقف خودرو لازم است از یک عـایق حرارتی ضخیم استفاده نمائید تا از خارج شدن گرما در فصل سرد زمستان جلوگیری به عمل آید. در صورتی که نتوانید با عایق کاری حــرارتی بدنه خودرو تماما از انتقال حرارت جلوگیری نمائید، حداقل می توانید سرعت انتقال حـرارت را کم تر کنید. عایق حرارتی خودرو موجب می گردد در هر موقعی از سال از فضای درونی خودرو لذت ببرید.

عایق حرارتی خودرو

معیار تعیین کننده میزان اثربخشی عایق حرارتی خودرو

اثر بخشی عایق حرارتی خودرو اصولا به ضخامت آن عایق ها متکی می باشد. به این دلیل که عایق ها به منظور کنترل صدا و حرارت ساخته میشوند. از این رو می بایست دارای ضخامت کافی باشند تا بتوانند خواسته های مخاطب را پاسخگو شوند.

با وجود این تفاسیر نمی شود گفت که همه عایق ها با کیفیت برابری طراحی شده و به تولید می رسند. همین امر موجب می گردد که عملکرد متفاوتی هم داشته باشند. از این رو در زمان خرید عایق های حرارتی لازم است به این موضوع توجه نمائید تا بتوانید یک خرید استاندارد و کاربردی را تجربه کنید.

سخن پایانی

عایق حرارتی خودرو در حدود دو دهه گذشته موفق شده است پیشرفت های بسیار خوبی داشته باشد. وسیله های نقلیه موتور احتراقی سنتی که بر پایه نفت هستند شاهد پیشرفت هایی در مورد عایق های مورد استفاده بودند. مواد گوناگون موجب شدند تا ایمنی حرارتی پیشرفت کند. در سال های گذشته، گزینه های عایق بندی با معرفی شکل های تازه موتور ها و سوخت ها، یعنی وسایل نقلیه الکتریکی، متنوع تر شده اند.

همگی امروزه انواع گوناگون عایق های حرارتی و صوتی را می بینیم و با توجه به نوع ماشین خود و نیاز آن می توانیم بهترین و مناسب ترین آن ها را انتخاب نمائیم. ما در این مقاله تلاش داشتیم تا عایق حرارتی خودرو به شما معرفی نمائیم. امیدواریم این مطالب برای شما کارآمد باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *