به منظور ایمن گشتن وسیله های الکتریکی استفاده از عایق الکتریکی امری ضروری است. این عایق ها موادی هستند که جریان الکتریکی را از ...


به منظور ایمن گشتن وسیله های الکتریکی استفاده از عایق الکتریکی امری ضروری است. این عایق ها موادی هستند که جریان الکتریکی را از خود عبور نمی دهند و می توان با عایق کاری ساختمان ها، خودرو ها، ابزار ها و وسیله های مختلفی که با برق کار می کنند به میزان قابل توجهی خطرات جانی و مالی را کاهش داد و به طول عمر این وسیله های الکتریکی افزود.

عایق الکتریکی

وسیله هایی که با برق کار می کنند برای ایمن بودن نیاز به عایق کاری دارند. عایق زمان بسیاری است که اهمیت خود را در زندگی نشان داده است و از آن جایی که بیشتر وسیله های استفاده شده توسط انسان ها با برق کار می کنند نیاز به عایق مخصوص به خود دارند که این عایق عایق الکتریکی است. عایق الکتریکی، ماده‌ ای است که بار های الکتریکی را به طور آزادانه از خود عبور نمی‌ دهد و در برابر جریان الکتریکی مقاوم است. این نوع مواد در صنایع مختلف، از جمله صنعت برق، الکترونیک و ساختمان، کاربرد های فراوانی دارند و برای هر یک از صنایع و وسیله ها لازم است از عایق مناسب استفاده شود تا از هر گونه مشکل و خطر پیشگیری شود. انواع چسب ها مانند چسب هوا خشک عایق الکتریسیته و مواد پلاستیکی ساخته شده از موادی چون پلی اتیلن، هوا و مواد روغنی گوشه ای از انواع عایق های الکتریکی به حساب می روند که در صورت استفاده اصولی و مناسب از هر یک از آن ها می توانند به عنوان عایق الکتریکی عالی عمل کنند.

سیلر بیوتیلی
سیلر بیوتیلی: شرکت چسب عایق ارائه دهنده مناسب ترین و با کیفیت ترین سیلر های مختلف مثل سیلر بیوتیلی و تقویت بدنه به صورت عمده و تکی می باشد.

ویژگی‌ های عایق الکتریسیته

برای اینکه یک وسیله بتواند به بهترین شکل کار کند و خطری برای افراد به وجود نیاورد، نیاز است عایق مناسب به آن در این وسیله تعبیه گردد. در حالت کلی یک عایق الکتریکی مناسب دارای چند ویژگی مشترک است برای مثال عایق‌ های الکتریکی دارای مقاومت الکتریکی بالایی هستند، به این معنی که عبور جریان الکتریکی از آن ها به سختی انجام می‌ شود. این ویژگی باعث می‌ شود که از آن ها برای جلوگیری از نشت جریان الکتریکی و برق‌ گرفتگی استفاده شود. به علاوه عایق‌ الکتریکی باید از استحکام مکانیکی کافی برخوردار باشند تا بتوانند در برابر فشار، ضربه و سایر تنش‌ های محیطی مقاومت کند. برخی از عایقهای الکتریکی باید در برابر حرارت بالا مقاوم باشند تا بتوانند در تجهیزاتی که گرمای زیادی تولید می‌ کنند، مانند موتور ها و ترانسفورماتور ها، استفاده شوند. همینطور از دیگر ویژگی های مطرح شده برای عایق الکتریکی عایق رطوبت است به این صورت که عایق‌ های الکتریکی که در معرض رطوبت قرار می‌ گیرند، باید از مواد ضد آب ساخته شوند تا از نفوذ رطوبت و رسانایی الکتریکی جلوگیری شود. عایق هایی که دارای این ویژگی ها باشند می توانند به بهترین شکل به وظیفه خود عمل کنند.

انواع عایق اکتریکی
عایق‌ پلیمری این نوع عایق‌ ها از مواد پلیمری مانند PVC، پلی اتیلن و پلی اورتان ساخته می‌ شوند و در کابل‌ ها، سیم‌ ها، لوله‌ های عایق و سایر تجهیزات الکتریکی کاربرد دارند.
عایق‌ سرامیکی این نوع عایق‌ ها از مواد سرامیکی مانند چینی و پرسلان ساخته می‌ شوند و در مواردی که به مقاومت بالا در برابر حرارت و فشار نیاز است، مانند شمع‌ های جرقه و عایق‌ های حرارتی، استفاده می‌ شوند.
عایق‌ شیشه‌ ای این نوع عایق‌ ها از الیاف شیشه با روکش مواد پلیمری مانند PVC ساخته می‌ شوند و در کابل‌ های فشار قوی و سایر تجهیزات الکتریکی که در معرض ولتاژ بالا هستند، استفاده می‌ شوند.
عایق‌ هوا هوا به دلیل عدم وجود بار الکتریکی، یک عایق الکتریکی طبیعی محسوب می‌ شود و در مواردی که به عایق‌ بندی با وزن کم و قیمت پایین نیاز است، مانند ترانسفورماتور های خشک، استفاده می‌ شود.
عایق‌ روغنی روغن‌ های معدنی تصفیه شده به دلیل عدم رسانایی الکتریکی، عایق‌ های مناسبی هستند و در ترانسفورماتور ها، خازن‌ ها و سایر تجهیزات الکتریکی که در معرض ولتاژ بالا هستند، استفاده می‌ شوند.

کاربرد های عایق الکتریکی در صنایع مختلف

عایق الکتریکی، ماده‌ ای است که قادر است به میزان قابل توجهی جلوی عبور جریان الکتریکی را از خود بگیرد و بین اجزای مختلف یک سیستم الکتریکی جریان را جدا کند. کاربرد های عایق الکتریکی در صنایع گوناگون و وسیله های مختلف مثل هواپیما، خودرو، وسیله های کوچک و بزرگ آشپزخانه و بخش های مختلف ساختمان وجود دارد. انواع عایق الکتریکی در دستگاه‌ های الکترونیکی مانند ترانزیستور ها، مقاومت‌ ها و کاندنسور ها استفاده می‌ شود. این عایق‌ ها به دستگاه‌ های الکترونیکی اجازه می‌ دهند تا اجزای مختلف را جدا کرده و از هم قطع نشوند. همینطور در صنعت خودرو سازی، از انواع عایق خودرویی الکتریکی برای جدا کردن و ایزوله کردن قطعات الکترونیکی از یکدیگر استفاده می‌ شود. این عایق‌ها در سیستم‌ های روشنایی، سیستم‌ های صوتی، سیستم‌ های کنترل و سایر قطعات الکترونیکی خودرو ها مورد استفاده قرار می‌ گیرند. صنعت نفت و گاز نیز از جمله صنایعی است که از عایق الکتریکی استفاده می کند به این صورت که در صنعت نفت و گاز، از این نوع عایق برای جدا کردن و ایزوله کردن قطعات الکتریکی و الکترونیکی در تجهیزات نفتی و گازی استفاده می‌ شود. این عایق‌ ها در برابر شرایط سخت محیطی مانند رطوبت، گرد و غبار و حرارت بالا مقاومت دارند و کارایی سیستم‌ های الکتریکی را حفظ می‌ کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *