عایق الاستومری خودرو

عایق الاستومری خودرو


هرآنچه که باید در مورد عایق الاستومری برای خودرو  بدانیم!

آلودگی صوتی یکی از مسائل زیست محیطی است که در طولانی‌ مدت به صورت غیر قابل جبران، به بدن و روح افراد آسیب می‌ رساند. یکی از محیط‌ های پر سر و صدا که عموماً همه با آن آشنا می باشیم، خیابان‌ ها هستند. به ویژه وقتی که مجبور هستید ساعت‌ ها را در این محیط درون خودرویی صرف کنید. از این رو سازندگان خودرو توجه داشته‌ اند که از یک ماده به نام عایق الاستومری، عایق الاستومری خودرو ساخته و در جهت کاهش این مشکل استفاده کنند. این ماده می‌ تواند محیط داخل خودرو را به یک فضای بی‌ صدا تبدیل کند به گونه‌ ای که هیچ نویزی از بیرون وارد خودرو نشود و همچنین صدا های تولید شده در داخل خودرو به بیرون منتشر نشود.

عایق الاستومری خودرو که با آن در این مقاله از شرکت چسب عایق آذرآبادگان بیشتر آشنا می شویم، تجربه یک رانندگی لذت‌ بخش و به‌ دور از آلودگی صوتی را به شما به ارمغان خواهد آورد. به علاوه اگر علاقه‌ مند به گوش‌ دادن به آهنگ بلند می باشید، سایر خودرو های کناری را هم از صدای بلند آهنگ مصون نگه می‌ دارد.

عایق الاستومری چیست؟

عایق الاستومری یک گونه از لاستیک مصنوعی می باشد که با توجه‌ به ساختار آن عایق در برابر گرما، سرما و رطوبت مقاومت مطلوبی دارد. از این نوع عایق‌ ها به‌ عنوان سدی در برابر تغییرات جوی در بخش های مختلف ساختمان استفاده می‌ شود. علاوه بر این، استفاده از عایق الاستومری در کسب و کار ها و دیگر مشاغل مانند نفت، گاز، پتروشیمی و البته خودرو سازی کاربرد بسیاری دارد. استفاده از این محصول به‌عنوان عایق تغییرات درجه حرارت، برای آلودگی صوتی نیز استفاده می‌ شود.

عایق الاستومری خودرو
عایق الاستومری خودرو

عایق‌ های الاستومری از سال 1950 به تولید رسیدند و با گذشت زمان تغییراتی در مدل‌ های گوناگون آن پدید آمد. یکی از علت های استفاده فراوان از عایق الاستومری خودرو، عایق بودن آن در مقابل نفوذ رطوبت و آب می باشد. به علاوه مانع بودن در برابر صدا، مصرف عایق الاستومری را در خیلی از کسب و کار ها افزایش داده است. این عایق‌ ها در گونه های زیر ساخته می شوند:

 1. عایق الاستومری رولی،
 2. عایق الاستومری لوله‌ای و
 3. عایق الاستومری ورقی

لازم به ذکر است که مدل لوله‌ ای و رولی عایق های الاستومری خودرو پر کاربرد تر از سایر مدل ها می باشد. نصب راحت و سریع و البته مقاومت در برابر ضربه‌ های مکانیکی، عایق الاستومری را به یک محصول مفید در صنایع گوناگون بدل ساخته است.

عایق صوتی چیست و چه کاربردی دارد؟

عایق الاستومری مثل عایق الاستومری خودرو به عنوان یک عایق صوتی استفاده می‌ شود. در گذشته، از عایق‌ های صوتی همچون پشم شیشه، پشم سنگ، یونولیت و کناف استفاده می‌ شد. اما امروزه می‌ توان از عایق‌ های صوتی جدید در قسمت‌ های گوناگون خانه و محل مورد نظر استفاده کرد. به عنوان نمونه، در محل ورودی خانه ها می‌ توان از عایق های الاستومری به منظور پیشگیری از ورود سر و صدا استفاده نمود. به علاوه روی دیوار ها هم امکان استفاده از این عایق ها هست.

این نکته را هم خوب است بدانید که عایق صوتی در دو نوع ساده و موج دار ساخته می‌ شوند و ضخامت این عایق الاستومری خودرو و محل های دیگر بین 6 الی 30 میلی متر می باشند.

عایق الاستومری برای خودرو چیست؟

عایق الاستومری یک ماده ای می باشد که برای جلوگیری از ورود و خروج صدا در خودرو استفاده می‌ شود و میزان و کیفیت آن به مدل خودرو وابسته است. علاوه بر عایق‌ بندی صدا، این ماده قادر است به خودرو در برابر گرما و سرما نیز محافظت کند. با توجه به اینکه بسیاری از افراد زمان زیادی را در داخل خودرو سپری می‌ کنند، استفاده از این محصول یک نیاز مهم و ضروری است.

روش ساخت عایق الاستومری برای خودرو:

مواد اصلی در تولید عایق‌ الاستومری خودرو:

 • لاستیک مصنوعی،
 • یک عامل فومی کننده شیمیایی،
 • پلی‌ وینیل‌ کلراید،
 • نیتریل بوتادی ان رابر،
 • اتیلن پروپلین دی ان مومر.

این مواد همگی در میکسر های بزرگ مخلوط می گردند و در دستگاه اسپرودر مخلوط به شکل رولی یا لوله‌ ای در می آیند. بعد این پروفیل‌ ها را تا دمای تعیین شده ای حرارت می بینند. بعد از اینکه پروفیل تولید شده تا دمای مشخص شده حرارت داده می شود تا عامل فومی موجود در این مخلوط از شکل جامد به گاز تبدیل شود. در طی این پروسه هزاران حباب کوچک ایجاد می‌ شود که وجود همین حباب‌ ها در عایق الاستومری مانع هدایت حرارت می‌ شود.

پس از خنک شدن عایق الاستومری که باید به‌صورت آهسته باشد، این محصول به‌اندازه‌ های دلخواه بریده می‌ شود و در بسته بندی رولی، لوله‌ ای و ورقه‌ ای به بازار عرضه می‌ گردد.

مزایای استفاده از عایق الاستومری برای خودرو

استفاده از عایق الاستومری برای خودرو مزیت هایی دارد که در ادامه به آن می‌ پردازیم:

 • کاهش سروصدای موتور، جاده و باد
 • استفاده در تمام قسمت‌های کابین خودرو
 • نصب آسان
 • پایداری مکانیکی
 • مقاومت در برابر نفوذ آب
 • جلوگیری از ورود گردوغبار
 • درزگیر درب های خودرو

با تبدیل حالت جامد به گاز، حباب های کوچکی در این عایق‌ ها پدیدار می شوند. حضور این حباب‌ ها  قدرت نفوذ حرارت در این محصول  را کم می کند و به یک عایق الاستومری برای خودرو تبدیل می‌ گردد.

تاثیر عایق الاستومری خودرو بر بخش های مختلف

دمای خودرو

عایق الاستومری خودرو برای وسیله نقیله شما نقش مهمی در حذف گرمای موتور در داخل خودرو و به علاوه خارج از محیط داخل اتومبیل دارد. به کمک این عایق‌ ها، دمای داخل خودرو متعادل می گردد و تأثیر مثبتی بر راحتی مسافران و  البته راننده خواهد داشت.

صدای خودرو

با استفاده از عایق الاستومری خودرو می‌ توانیم با بر طرف نمودن صدای پس‌ زمینه داخل خودرو ها، صدای خارج از خودرو، صدای باد و … را کم کنیم. به کمک این عایق‌ ها ما می‌ توانیم هر نوع آلودگی صوتی را از درون خودرو ها حذف سازیم.

عایق-الاستومری-لوله-ای
عایق الاستومری لوله ای

 

نکته مهم در عایق الاستومری صوتی

ضخامت زیاد عایق الاستومری میزان صدا را تا حد زیادی کاهش می‌دهد به طوری که  عایقی با ضخامت 2 سانتیمتر می‌تواند شدت  صوت را تا 35 دسی بل کاهش می‌دهد. پس برای افزایش عایق بودن در برابر صوت باید به میزان ضخامت آن توجه کرد.

دلیل ضرورت عایق الاستومری خودرو

اگر به دنبال رانندگی در فضای بی‌ صدا و عاری از صدا هایی مانند صدای باد یا موتور خودرو هستید، بهتر است عایق الاستومری خودرو را بر روی خودروی خود نصب کنید. با افزایش ضخامت این عایق‌ ها، می توانید دانسیته آن ها را افزایش داده و صدا را به میزان بیشتری کاهش دهید. در نتیجه، با استفاده از این محصول، قابلیت بهبود کیفیت صدای بلندگو های خودرو را نیز خواهید داشت. علاوه بر این، با عایق‌ بندی درب‌ ها و نصب سیستم صوتی مناسب در خودرو، تجربه یک رانندگی لذت‌ بخش را خواهید داشت.

کلام آخر 

در طی سالیان اخیر، صنعت عایق سازی پیشرفت چشمگیری داشته است و استفاده از عایق های الاستومری بسیار رواج پیدا کرده است.

عایق الاستومری خودرو همچون هر محصول دیگری می بایست کیفیت مطلوبی داشته باشد تا عملکرد مناسبی از خود به نمایش بگذارد. به علاوه نصب درست آن هم نکته مهم دیگری به منظور افزایش بهره‌ وری آن می باشد. اگر شما عزیزان نیز به یک محصول با کیفیت و با قیمت مناسب جهت عایق‌ بندی خودرو خود هستید، کارشناسان شرکت آذرآبادگان آماده ارائه مشاوره به شما عزیزان هستند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *