درزگیر خودرو و کاربرد آن

درزگیر خودرو و کاربرد آن


درزگیر خودرو چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

درزگیر خودرو یا واکس خودرو، نام یک محصول پر استفاده در صنعت تعمیرات و نگهداری از انواع وسیله نقلیه می باشد. در صنعت مرتبط به درزگیر خودرو و کاربرد آن موارد دیگری همچون نوار درزگیر، موم درزگیر یا خمیر درزگیر خودرو نیز وجود دارند. در تعدادی از منبع ها به دلیل ویژگی های فیزیکی و قابلیت هایی که این محصول دارد، آن را با عنوان “درزگیر رنگ اتومبیل” نیز معرفی می سازند. معادل انگلیسی واژه درزگیر موجود در عبارت درزگیر خودرو و کاربرد آن Sealant می باشد و یک تعریف منحصر به فرد دارد.

در حالت کلی درزگیر به ماده ای اطلاق می گردد که به منظور جلوگیری از عبور مواد مایع از یک سطح یا نفوذ سیال ها از میان روزنه ها یا اتصالات مورد استفاده قرار می گیرد. ماده درزگیر در واقع، نوعی مهر و موم ساختن به صورت فیزیکی می باشد. با کلمه درزگیر در صنعت ساخت و ساز نیز رو به رو می شوید. در ساخت و ساز ساختمان، درزگیری غالبا به روش های جوشکاری و محکم کردن یا آب بندی کردن اتصالات صورت می پذیرد. در زمینه ساخت و ساز، کلمه درزگیر برای ساختمان مفهوم استفاده از موادی می باشد که از انتقال گرد و غبار، سر و صدا یا حرارت پیشگیری نماید.

انواع درزگیر خودرو یا دیگر مواد درزگیر در بیشتر موارد انعطاف پذیر می باشند اما در شرایط دیگر بسته به نوع کاربرد، این مواد می‌ توانند سختی و استحکام گوناگونی داشته باشند. لازم به یادآوری است که درزگیر خودرو یا درزگیر هایی که در دیگر صنعت ها استفاده می‌ شوند با انواع چسب فرق دارند. انواع مواد مهر و موم کننده، هرگز نوعی چسب نمی باشند اما کیفیت اتصال ها را به اندازه همان مواد چسب ارائه می دهند.

عایق های ضدآب فومی رودری خودرو
عایق های ضدآب فومی رودری خودرو: جهت مشاهده این محصول کلیک کنید.

اهمیت استفاده از درزگیر خودرو چیست؟

اکنون که با تعریف کلی درزگیر خودرو و مواد مهر و موم کننده آشنا شدید، در این قسمت از مقاله درزگیر خودرو و کاربرد آن از شرکت چسب عایق آذرآبادگان به اهمیت استفاده از این متریال می پردازیم.

اتومبیل هر کسی یکی از با ارزش ترین دارایی هایی است که هر شخصی می تواند داشته باشد. از این رو بسیار مهم است که به درستی از آن مراقبت گردد و همیشه در شرایط خوب آن را حفظ نمایند. یکی از کار هایی که می ‌توانید در جهت مراقبت از آن انجام دهید، استفاده از موادی است که دوام و طول عمر خودرو را بیشتر می کند. مواد مهر و موم کننده قطعات خودرو، یکی از این محصولات هستند.

از درزگیر خودرو در همه بخش ها می توانید استفاده کنید. درزگیر رنگ خودرو نوعی ماده است که به مراقبت از خودرو شما در برابر عامل های بیرونی کمک می کند. به علاوه موجب می گردد که ظاهر اتومبیل حفظ گردد و مثل همیشه، زیبا تر و درخشان تر به نظر آید.

از انواع درزگیر خودرو و کاربرد آن در دیگر قطعه ها هم می توان به کار گرفت. تعدادی از این بخش های قابل استفاده از درزگیر خودرو و کاربرد آن به شرح زیر می باشد:

  1. درزگیر سیلندر خودرو،
  2. درزگیر رادیاتور خودرو،
  3. درزگیر کولر خودرو و
  4. درزگیر درب خودرو،

این موارد، چهار نمونه از پرتقاضا ترین محصولاتی می باشند که در بازار وجود دارند. این محصولات، ماده های مومی شکل یا لاستیکی می‌ باشند که در بخش های مختلف استفاده می شوند.

انواع درزگیر های خودرو 

زمانی که نام خمیر درزگیر یا نوار درزگیر یا موم درزگیر به گوشتان می خورد، در واقع به موادی اشاره می شود که هریک برای بخش های مختلف خودرو مناسب هستند. به عنوان نمونه برای سیلندر خودرو یا درب خودرو، هر یک، از انواع درزگیر خودرو استفاده می کنند. در قسمت بعدی از مقاله درزگیر خودرو و کاربرد آن اشاره مختصری به هر یک از این محصولات می کنیم.

درزگیر سیلندر خودرو چیست؟

درزگیر سیلندر خودرو، مایع غلیظی می باشد که که درون رادیاتور ریخته می شود و موجب می گردد قسمت های آسیب دیده یا ترک خورده سیلندر خودرو به طور کامل آب بندی گردد. ترک خوردگی هایی که در سیلندر یا سر سیلندر خودرو وجود دارد، با گذر زمان باعث می شود که آب رادیاتور از آن قسمت خارج گردد.

انواع درزگیر سیلندر، این ترک ها را می پوشانند یا به اصطلاح، آن را مهر و موم می سازد. شیوه کار با انواع درزگیر خودرو برای سیلندر خودرو از عهده مکانیک خودرو برمی‌ آید. توصیه ما به شما این است که  این کار را باید به متخصصان بسپارید.

درزگیر درب خودرو چیست؟

یکی از انواع درزگیر خودرو که در مقاله درزگیر خودرو و کاربرد آن مورد بررسی قرار می دهیم، درزگیر هایی می باشند که به صورت نوار لاستیکی با اندازه طول، ضخامت و عرض استاندارد ساخته شده اند. این نوار های درزگیر در حد فاصله چهار چوب ماشین و درب خودرو نصب می گردند تا از ورود آب به درون کابین پیشگیری کنند. این نوار های درزگیر به نوعی، درب خودرو را مهر و موم می سازند.

درزگیر کولر خودرو چیست؟

یکی دیگر از انواع درزگیر خودرو ، موادی مومی شکل و بسیار غلیظ هستند که برای آب بندی کولر خودرو و جلوگیری از نشتی مایع خنک کننده به کار می‌روند. برای انواع درزگیر کولر خودرو، برندهای مختلفی در بازار وجود دارد. اینکه کدام یک از محصولات را استفاده باید کنید، با نظر مکانیک انجام می شود.

درزگیر رادیاتور ماشین چیست؟

درزگیر خودرو برای رادیاتور، محصولی است که مشابه با درزگیر سیلندرخودرو طراحی شده است. برای مهر و موم کردن قسمت هایی که در رادیاتور ماشین، آسیب دیده اند و باعث نشتی آب رادیاتور می‌شوند. از مواد درزگیر استفاده می شود. تمام قسمت های مرتبط با رادیاتور ماشین نظیر واتر پمپ، سیلندر، سرسیلندر، سیستم خنک کننده و غیره از طریق این مواد درزگیر قابل بهینه سازی هستند.

درزگیر خودرو برای رنگ ماشین 

همانطور که در قسمت مقدمه این مقاله درزگیر خودرو و کاربرد آن، درباره درزگیر خودرو برای رنگ خودرو صحبت کردیم، استفاده متفاوتی از این مواد ارائه شده است. انواع درزگیر یا متریال های محافظ که به منظور حفاظت رنگ ماشین استفاده می شود شاید از نظر عملکردی با دیگر انواع درزگیر که در بالا معرفی نمودیم، تفاوت جزئی داشته باشد. ولی از نظر مکانیسم اثر گذاری هیچ فرقی با آن ها ندارد.

درزگیر رنگ خودرو، ماده ای است که به صورت یک لایه نازک روی رنگ خودرو استفاده می گردد تا هم از پوشش بیرونی محافظت کند، هم موجب درخشندگی رنگ ماشین شود و نیز بتواند از رنگ در برابر لکه ها و آلودگی های مخرب محافظت نماید. این محصول، چیزی مشابه  واکس می باشد. درزگیر خودرو برای رنگ ماشین از نظر شکل ظاهری یک ماده مومی شکل بوده که برای محافظت از یک پوشش سرامیکی و رنگ الکترواستاتیک خودرو طراحی شده است.

قیمت درزگیر خودرو با توجه به فاکتور های گوناگونی تعیین می گردد. همه این محصول ها، مقرون به صرفه بوده و برای مراقبت و نگهداری اتومبیل توصیه می‌ شوند. با استفاده از این محصول ها روی رنگ خودرو مورد نظر، براق بودن و جلای طبیعی بدنه ماشین حفظ می گردد.

درزگیر خودرو و کاربرد آن برای رنگ ماشین یا همان ماده مومی یا واکسی شکل تا مدت زمان بیشتری از رنگ ماشین شما مراقبت می کند. شاید در صورتی که از واکس معمولی روی بدنه خودرو استفاده کنید، تا حداکثر شش هفته این پوشش محافظ فعال باقی بماند. ولی در صورتی که از بهترین متریال درزگیری یا مهر و موم کننده استفاده نمائید. شاید تا حدود دو سال، این پوشش از خودرو شما مراقبت کند. مدت زمان عملکرد درزگیر رنگ خودرو به فرمولاسیون محصول و شرکت سازنده بستگی دارد.

ویژگی های مهم انواع درزگیر خودرو و کاربرد آن 

یکی از مهم ترین خصوصیت هایی که در انواع درزگیر خودرو و کاربرد آن می توان نام برد، مقاوم بودن آن ها در مقابل تاثیرات محیطی می باشد. مواد مومی شکل، خمیر درزگیر، مواد درزگیر در حالت مایع غلیظ و انواع نوار درزگیر، همه با استفاده از مواد اولیه با کیفیت و بسیاری از افزودنی ها به ساخت می رسند.

نوار درزگیر، دارای حالت جامد و انعطاف پذیر است. این محصول ها در مقابل ترک خوردگی و شکستن مقاوم می باشند. نوار های درزگیر با گذشت زمان دچار پوسیدگی شده که لازم است آن ها را تعویض نماید. انواع درزگیر خودرو و کاربرد آن در حالت خمیری یا مومی شکل به بهترین روش، فرآیند آب بندی و مهر و موم کردن را صورت می دهند. انواع درزگیر در هر شرایطی که استفاده شوند، سطح زیرین خود را از آسیب های گرد و غبار، آلودگی ها، نفوذ آب و احتمال خوردگی و زنگ زدگی مراقبت می کنند.

 درزگیر خودرو و کاربرد آن

ماده های اولیه برای ساخت انواع درزگیر خودرو از نظر ساختار مولکولی جزو مشتقات نفت خام به حساب می آیند. این مواد اکثرا پایه هیدروکربنی و پلیمری دارند. با استفاده از انواع درزگیر ماشین در قسمت های مختلف، طول عمر خودروی خود را افزایش می دهید. و در طولانی مدت، آسیب کمتری به قطعات خودرو و لوازم داخلی ماشین وارد می شود. حتی زمانی که خودرو را به کارواش می ‌برید تا کامل شستشو داده شود، این مواد آب بندی کننده از نفوذ آب به قطعات حساس خودرو جلوگیری می کنند.

سخن پایانی

انواع درزگیر خودرو محصول هایی می باشند که از ترکیبات مصنوعی در صنعت تولید می شوند. این مواد در حالت مومی، واکس، مایع غلیظ یا جامد انعطاف پذیر در بازار موجود هستند. که برای هر یک از بخش های خودرو به صورت مجزا استفاده می شوند. مایع آب بندی کننده برای درزگیری رادیاتور ماشین یا سیلندر ماشین به کار می رود.

نوار درزگیر ماشین یک محصول لاستیک و انعطاف پذیری می باشد. که از نظر اندازه و ضخامت، متفاوت بوده و غالبا برای درب ماشین استفاده می شود. به طور کلی، انواع درزگیر خودرو و کاربرد آن بهترین محصول هایی برای محافظت از ماشین و بیشتر کردن طول عمر قسمت های گوناگون آن می باشد. بهترین مواد مهر و موم کننده تا حداقل یک سال قادر هستند از خودرو محافظت نمایند. این محصول ها برای انواع مدل های خودرو در بازار به صورت مجزا وجود دارد.

توصیه می کنیم. قبل از این که از متریال ها و محصول های درزگیر استفاده نمائید. محل استفاده را به صورت کامل تمیز کرده و سپس این ماده را در آن بخش استفاده نمائید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *