سقف کاذب خودرو

سقف کاذب خودرو اکثر خودرو های موجود در بازار، تنها به همان حالت فلزی و ثابت ساخته می‌ شود؛ اما باید بدانید که انواع مختلفی از سقف خودرو، سان...


سقف کاذب خودرو اکثر خودرو های موجود در بازار، تنها به همان حالت فلزی و ثابت ساخته می‌ شود؛ اما باید بدانید که انواع مختلفی از سقف خودرو، سان روف، مون روف و… وجود دارد که در این مقاله از سری مطالب مجله خودرو همراه مکانیک، به توضیح و تفسیر آن‌ ها پرداخته خواهد شد؛ بنابراین، به جهت آشنایی با انواع سقف خودرو، در ادامه با همراه مکانیک همراه شوید.

سقف کاذب خودرو

این سقف هم چنین به عنوان آستر سقف خودرو نیز شناخته می‌ شود، بخشی از داخلی خودرو است که در بالای فضای سقف قرار دارد. این بخش اغلب از جنس پارچه، وینیل، یا چرم تهیه می‌ شود و بر روی ساختار سقف خودرو نصب می‌ شود.

وظیفه سقف کاذب علاوه بر جلوگیری از دیدن ساختار داخلی سقف، به عنوان پوششی برای سیم‌ ها، لوازم جانبی، و سیستم‌ های صوتی و روشنایی خودرو عمل می‌ کند. این سقف کاذب به طور معمول شامل یک بستر ثابت است که به ساختار سقف خودرو متصل می‌ شود و پوششی روی آن قرار می‌ گیرد.

سقف کاذب علاوه بر تأمین یک ظاهر زیبا و آرامش‌ بخش به داخل خودرو، وظایف دیگری نیز دارد. این شامل عملکرد عایق حرارتی و صوتی است. هم چنین می‌ تواند در عایق‌ بندی حرارتی خودرو نقش داشته باشد و از ورود حرارت خارجی و تأثیرات آن بر دما در داخل خودرو جلوگیری کند. هم چنین، سقف کاذب می‌ تواند به عنوان یک عایق صوتی عمل کند و صدا های خارجی را جذب و کاهش دهد، به طوری که در داخل خودرو آرامش و سکوت بیشتری به وجود آید.

علاوه بر این، سقف کاذب معمولاً شامل نور پردازی و روشنایی است. لامپ‌ های نور پردازی و لوازم روشنایی در سقف کاذب نصب می‌ شوند تا نور مناسب در داخل خودرو فراهم شود و بتوان در شب یا در شرایط نور کمتر راه را بهتر دید.

سقف کاذب خودرو یک قسمت مهم از طراحی داخلی خودرو است و می‌ تواند با مواد و طرح‌ های مختلفی ساخته شود تا به سلیقه و استایل خودرو و سطح لوکسی که سازنده خودرو برای آن مد نظر دارد، بپوشاند.

سانروف یا سقف پانورامیک (پاناروما)

اصولا اگر بخش وسیعی از سقف کاذب خودرو به جای فلز از شیشه مقاوم ساخته شود، به آن سقف پانورامیک گفته خواهد شد. حال اگر این سقف قابلیت تحرک و بازشدن نیز داشته باشد، از آن به‌ عنوان سانروف پانوراما نیز یاد می‌ شود. معمولاً در خودرو های کوچک‌ تر، از یک عدد پنل سقف پانورامیک استفاده می‌ شود؛ اما خودروهای شاسی‌ بلند و بزرگ، عمدتا به دو عدد پنل پاناروما مجهز خواهند شد. سانروف پانورامیک، معمولا به‌صورت الکتریکی قابلیت باز و‌ بسته‌ شدن خواهد داشت.

شرکت چسب عایق آذر آبادگان

مونروف چیست و چه فرقی با سانروف دارد؟

در بخش پایانی این مقاله، بهتر است اشاره‌ ای به تفاوت مونروف  با سانروف داشته باشیم. مونروف، در واقع نوعی سانروف است که صرفا از جنس شیشه رنگی ساخته می‌ شود و مکانیزم باز‌ و‌ بسته‌ شدن آن نیز توسط سیستم الکترونیکی کنترل می‌ شود.

برخلاف مونروف، همان‌ طور که اشاره شد، سانروف‌ ها به طور کلی هم از جنس فلز و هم از جنس شیشه ساخته می‌ شوند؛ هم‌ چنین مکانیزم باز‌ و‌ بسته‌ شدن آن‌ ها نیز به‌صورت دستی یا الکتریکی خواهد بود. با این حساب، مونروف، یک نوع پیشرفته‌ تر از سانروف به حساب می‌ آید و امروزه در بسیاری از خودرو ها مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *