آزمایشگاه آذرآبادگان

آزمایشگاه آذرآبادگان

تجهیزات مورد نیاز بازرسی و آزمون در این شرکت مستقر گردیده است، تنوع و قابلیت مناسب تجهیزات و همچنین نیروی انسانی متخصص این آزمایشگاه را قادر ساخته است تا جهت انجام تست های مورد نیاز محصولات تولیدی شرکت در مراحل مختلف تولید خدمات لازم را ارائه نماید. آزمایشگاه آذرآبادگان تاییدیه متد ساپکو را اخذ و در لیست آزمایشگاه های مورد تایید ساپکو قرار دارد .

شایان ذکر است این آزمایشگاه آمادگی دارد تا خدمات آزمایشگاهی مورد نیاز مشتریان خود را انجام و تست ریپورت لازم را ارائه دهد.

از قابلیت های انجام آزمون در آزمایشگاه آذرآبادگان

 1.  تست های خواص مکانیکی (  Extension & Compression)
 2. تست های حرارتی و برودتی
 3. تست مواد شیمیایی شامل دانسیته ، نقطه ذوب ، ویسکوزیته و ….
 4.  تست عملکردی و دوام
 5.  کنترل ابعادی و مونتاژ پذیری

در ادامه این مطلب از مقاله آزمایشگاه آذرآبادگان به بررسی هریک از تست های گفته شده می پردازیم:

تست خواص مکانیکی در آزمایشگاه آذرآبادگان

به منظور رسیدن به خاصیت های مکانیکی هر فلز یا آلیاژ لازم است که مورد تست های آزمایشگاه خواص مکانیکی واقع گردد. این تست ها حاوی موارد زیر می باشد:

 1. تست ضربه،
 2. سختی،
 3. فشار،
 4. خستگی،
 5. خزش،
 6. خمش،
 7. کشش و … .

آزمایشگاه آذرآبادگان

در آزمایشگاه آذرآبادگان خواص مکانیکی مورد تست قرار می گیرند. بررسی خاصیت های ماده حاوی سختی، استحکام، مدول الاستیسیته و چقرمگی شکست، رفتار خستگی و خزشی خواصی بوده که مشخص کننده رفتار مواد در مقابل نیرو های وارده می باشند. این خاصیت ها قبل از این که یک در قطعه به کار برود، لازم است به طور کامل بررسی گردد. در صورتی که قطعه مورد نظر در جایی استفاده شد که تحت تنش‌ های مکانیکی بود، به ترتیب در تنش‌ های دور ها و در درجه حرارت‌ های بالا در دو مورد قبلی، مورد بررسی واقع می شود.

بعد از بررسی خواص مکانیکی، قطعه به وسیله انجام آزمایش‌ های مرتبط و به دست‌ آمدن نتیجه ها، مناسب بودن قطعه جهت استفاده مورد نظر مشخص می‌ گردد. در صورتی که در آزمایشگاه آزمایشگاه آذرآبادگان قسمت خاصیت های مکانیکی قطعه‌ ای با شکل و ترکیب تعیین شده مطابق با مقدار های مطلوب نبود، به کمک تغییر در ترکیب ماده و به روش های گوناگونی مانند مکانیزم‌ های استحکام‌ دهی می‌ توان به مقدار قابل قبول دست یافت.

خزش تغییر فرم دائم با مرور زمان در یک ماده که تحت تنش یا نیروی ثابت واقع گشته است، می باشد و این امر در دمای بالا در حدود بیشتر از دمای تبلور مجدد، اهمیت بیشتری دارد. به منظور تعیین منحنی خزش مهندسی یک فلز، نیروی ثابتی را به یک نمونه کششی در دمای ثابت اعمال می سازند و کرنش نمونه بر پایه تابعی از زمان معین می شود.

به مقاومت ماده ها در برابر شکست در اثر اعمال تنش، چقرمگی اطلاق می گردد. چقرمگی سطح زیر نمودار تنش – کرنش می باشد و به صورت انرژی جذب می شود، از این رو ماده ای که دارای چقرمگی بیشتر بود برای شکست، انرژی بیشتری نیاز می باشد. تعیین ارتباط میان رفتار مکانیکی و ساختار که با به کار گیری میکروسکوپ و پراش اشعه ایکس شناسایی می‌ گردد، وظیفهٔ اصلی متالورژی مکانیکی است.

 تست عملکردی و دوام

تست عملکردی چیست؟

آزمایش عملکردی همان طور که از عنوان آن می توان درک کرد، چگونگی عملکرد یک نرم‌ افزار یا برنامه را مورد آزمایش قرار می دهد. رفتار نرم‌ افزار مد نظر بر پایه نیاز مشتری مورد ارزیابی قرار می گیرد. به این معنا که با استفاده از سندی به اسم مشخصات نرم‌ افزار یا مشخصات لازم به عنوان راهنما، مورد آزمایش واقع می گردد.

مثلا، داده‌ های تست بر پایه سند راهنما به دست می آیند و بعد مجموعه‌ ای از تست کیس‌ ها محیا می‌ شوند. در مرحله بعد، نرم‌ افزار در یک محیط واقعی مثل آزمایشگاه آذرآبادگان مورد آزمایش قرار می گیرد تا هم‌ خوانی نتیجه کسب شده با نتیجه مورد انتظار بررسی گردد. این تکنیک Black Box Technique یا تست جعبه سیاه می باشد و یک نوع تست عملکردی می باشد که بیشتر به صورت دستی صورت می گیرد و در یافتن باگ‌ ها هم بسیار موثر عمل می کند.

انواع تست عملکردی

در ادامه به معرفی انواع گوناگون تست‌ های عملکردی می‌ پردازیم. با شرکت چسب عایق آذرآبادگان همراه باشید:

تست دود (Smoke Testing)

این نوع تست، قبل از تست واقعی سیستم صورت می گیرد تا بررسی گشته که آیا عملکرد های حیاتی به نحو احسنت عمل می‌ کنند یا خیر. بعد از این تست، تست‌ های گسترده‌ تر و بیشتری صورت می گیرد. انجام این کار در نصب مجدد بیلد جدید صرفه‌جویی و در صورت عدم کارکرد عملکرد های حیاتی، از تست بیشتر پیشگیری می‌ کند. آزمون دود یک راه عمومی برای تست برنامه می باشد.

تست سلامت (Sanity Testing)

نوعی تست می باشد که در این تست تنها یک عملکرد منحصربه فرد یا یک باگ آزمایش می گردد تا کیفیت عملکرد و درستی آن ارزیابی گردد. این تست به علاوه تحقیق می‌ کند که به علت تغییرات انجام شده، دیگر قسمت های مربوطه دچار ایراد  نشده باشند. تست سلامت یک راه ویژه جهت تست برنامه می باشد.

تست یکپارچه‌ سازی (Integration Testing)

آزمون یکپارچه‌ سازی در آزمایشگاه آذرآبادگان زمانی صورت می گیرد که دو یا چند تابع یا جز های مختلف نرم‌ افزار، به منظور تشکیل یک سیستم، یکپارچه شده باشند. در وافع این تست، عملکرد درست نرم‌ افزار را موقعی که مؤلفه‌ ها ادغام می‌ شوند تا به عنوان یک واحد یکپارچه کار کنند، بررسی می‌ کند.

تست رگرسیون بعد از دریافت بیلد نرم‌ افزار و رفع کردن باگ‌ هایی که در دور اولیه تست‌ ها پیدا شدند، انجام می‌ شود. این آزمایش، رفع شدن یا نشدن باگ را بیان می کند و بررسی می‌ کند که آیا همه نرم‌ افزار با تغییر های اعمال شده به درستی کار می‌ کند یا نه.

تست بومی‌ سازی (Localization Testing)

تست بومی‌ سازی در آزمایشگاه آذرآبادگان نوعی تست می باشد که عملکرد نرم‌ افزار را در هنگام تغییر زبان برنامه و به کار بردن یک زبان متفاوت برای نیاز مشتری، بررسی می‌ کند. برای مثال یک وب سایت در هنگام راه‌اندازی به زبان انگلیسی خوب کار می‌کند و اکنون به تنظیمات زبان فارسی بومی‌سازی شده است. تغییرات در زبان ممکن است بر رابط کاربری و عملکرد کلی سایت تاثیر بگذارد. این تست برای بررسی تأثیر تغییرات زبانی روی نرم‌افزار انجام می‌ شود.

تست پذیرش کاربر (User Acceptance Testing)

در تست پذیرش کاربر، برنامه بر پایه راحتی و پذیرش کاربر و با توجه به سهولت استفاده، آزمایش می‌ شود. در این تست، به کاربر های نهایی واقعی یا مشتری های یک نسخه آزمایشی داده می‌ شود تا در محیط کنترل شده از آن‌ ها استفاده نمایند. سپس بررسی می‌ گردد که آیا مطابق با نیازهای آن ها در یک محیط واقعی کار می‌ کند یا خیر. این آزمایش قبل از راه‌ اندازی غایی انجام می‌ شود و به عنوان تست بتا (Beta Testing) یا تست کاربر نهایی (End-user Testing) هم شناخته می‌ شود.

آزمایشگاه آذرآبادگان

تست غیر عملکردی چیست؟

در کنار پارامتر های کمی و عملکردی، تعریفی نیز وجود دارند که کیفی هستند و به صورت مستقیم به عملکرد نرم‌ افزار، مرتبط نمی‌ شوند. تست غیر عملکردی به همین دلیل ایجاد شده است تا جنبه‌ های کیفی‌ تر نرم‌افزار را ارزیابی کند. کیفیت به طور عمده به وقت، دقت، ثبات، درستی، قابلیت اعتماد و دوام یک محصول در شرایط نامطلوب گوناگون وابسته است.

انواع تست‌ های غیر عملکردی

در ادامه مقاله آزمایشگاه آذرآبادگان به معرفی انواع گوناگون تست‌ های غیر عملکردی می‌ پردازیم.

تست کارایی (Performance Testing)

آزمایش کارایی به خودر خود شامل چهار مرحله تست می باشد:

 1. تست لود (Load Testing)
 2. تست استرس (Stress Testing)
 3. تست حجم (Volume Testing)
 4. تست پایداری (Endurance Testing)

تست قابلیت استفاده (Usability Testing)

در این نوع آزمایش، رابط کاربری جهت سهولت در استفاده تست می‌ شود تا تعیین شود چقدر کاربر رضایت دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *